Dekoracje do kuchni – jak dobrać je do wnętrza?

Jakie dekoracje do kuchni wybrać? Aranżacja kuchni to nie tylko dobór odpowiednich mebli czy sprzętów kuchennych, ale także dekoracje i dodatki. Odpowiednio dobrane mogą nadać wnętrzu zupełnie nowego charakteru i stylu. Dowiedzcie się jak dobrać dekoracje do kuchni, aby idealnie pasowały do wnętrza i stwórzcie pełną harmonii i ciepłej atmosfery kuchnię, w której gotowanie będzie czystą przyjemnością!

dekoracje do kuchni

Kuchnia, czyli serce domu

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że kuchnia to prawdziwe serce każdego domu. Dlatego warto zainwestować odrobinę czasu i wyobraźnie w jej aranżacje. O ile przy samym planowaniu układu kuchni i stref pracy warto korzystać z konkretnych rozwiązań i podpowiedzi specjalistów, o tyle przy dekorowaniu i dobieraniu dodatków można puścić wodze fantazji i pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Warto jednak trzymać się kilku zasad, aby przez przypadek nie wprowadzić do pomieszczenia nadmiernego chaosu. Dowiedzcie się jakie dekoracje do kuchni warto wybrać i jak je dobrać, aby pasowały do całości wnętrza!

Jakie dekoracje do kuchni?

Wybór dodatków jest bardzo ważny, zwłaszcza  jeżeli zależy Wam na tym, aby kuchnia była wnętrzem z duszą. Każdy z nas ma swój indywidualny styl, który warto wykorzystać podczas aranżacji i doboru dekoracji kuchennych. Przede wszystkim warto spojrzeć na kuchnię jako spójne wnętrze. Zacznijcie od tego, aby zobaczyć to wnętrze świeżym okiem i  sprecyzować, w jakim stylu jest wykończone. Nieco inne dodatki będą pasować do surowego, minimalistycznego stylu loftowego, a inne do kuchni w stylu prowansalskim. Zacznijcie zatem od określenia stylu kuchni i niech to będzie głównym tematem przewodnim dekorowania tego wnętrza.

Dekoracje do kuchni: określ styl!

Kuchnia może być urządzona w bardzo różny sposób. W zależności od czasu kiedy była tworzona, jak i wielkości samego pomieszczenia, a także stylu wykończenia całego domu czy mieszkania.

Nowoczesne kuchnie często wykończone są w stylu skandynawskim. Jasne, proste meble i minimalizm to cechy charakterystycznego takich wnętrz. Dominującym w nich kolorem są biele, beże i jasne popiele. W takich wnętrzu każda ozdoba powinna być wprowadzona bardzo starannie, aby zachować w nim prostą i czystą formę.  W kuchniach wykończonych w stylu loftowym doskonale sprawdzą się dodatki wykonane z takich materiałów jak metal czy szkło. Lofty lubią bowiem surowe materiały.

Równie popularne od wielu lat są kuchnie w stylu prowansalskim lub rustykalnym. W obu przypadkach styl buduje się przez stylowe dodatki, których może być naprawdę bardzo dużo. Warto jednak dobierać dekoracje w taki sposób, aby były spójne i pasujące do siebie nawzajem.

W kuchniach glamour dodatki są kluczem do wyrazistości tego stylu. Tutaj warto eksperymentować z wielkością dekoracji, ich kolorem i bogatym zdobieniem.

Harmonijna kolorystyka dekoracji

Nie tylko sam styl pomieszczenia jest ważny przy doborze dodatków. Warto zwrócić również uwagę na kolorystykę pomieszczenia. Dodatki do wnętrza w stylu skandynawskim powinny być jasne, stonowane i pastelowe. W kuchni w stylu loftowoym lub nowoczesnej kuchni w ciemnym wykończeniu dekoracje mogą mieć  barwy czerni, grafitu czy popielu. Takie wyraziste akcenty warto jednak wprowadzać z rozwagą, bo często mogą  dominować całe pomieszczenie.

O ile w jasnej, pastelowej kuchni prowansalskiej warto pozostać w tej kolorystyce, o tyle w kuchni wykończonej w stylu rustykalnym dodatki mogą być zarówno jasne jak i nieco ciemniejsze i mocniejsze.

Dekoracje do kuchni: funkcjonalność

Wybierając dodatki do kuchni warto zwrócić uwagę na ich praktyczną stronę. Doskonale jeśli mogą one pełnić również różne funkcje w kuchni. Praktyczne dekoracje to rewelacyjne rozwiązanie zwłaszcza we wnętrzach w stylu minimalistycznym (jak skandynawski czy loftowy). Mogą to być naczynia jak np. eleganckie garnki, które zarówno pod względem designu jak i kolorystyki nawiązują do wnętrza.

Równie dobrze role wspaniałych dekoracji kuchni mogą pełnić ozdobne młynki do soli i pieprzu czy dobrej jakości deski do krojenia.

Wspaniałym akcentem dekoracyjnym mogą być także różne akcesoria kuchenne. Zamiast stawiać drewnianą rzeźbę, wybierzcie elegancki blok na noże kuchenne, który będzie praktyczny, a przy tym będzie pełnił rolę wspaniałej dekoracji kuchennego blatu.

Jakość kuchennych dekoracji

Wybierajcie dodatki, które będą wykonane z dobrej jakości materiałów. We wnętrzach tradycyjnych, w stylu prowansalskim czy rustykalnym perfekcyjnie komponować się będą te wykonane z wysokiej klasy  porcelany. Elegancka zastawa obiadowa może stać się najpiękniejszą dekoracją takiej kuchni!

Dodatki wykonane z naturalnego  drewna będą niezastąpione w kuchni w stylu skandynawskiej. Wybierzcie drewniane akcesoria kuchenne, które mogą stać na blacie i dopełniać styl całości tego pomieszczenia.

W lofotowych kuchniach, a także tych wykonanych bardzo nowocześnie, doskonale sprawdzą się naczynia wykonane ze szkła. Poza efektem wizualnym dobrej jakości szkło jest w pełni bezpieczne dla zdrowia, a artykuły z niego wykonane doskonale nadają się do przechowywania pożywienia pozwalając na zachowanie jego idealnej świeżości.

dekoracje do kuchni

Sentymentalne dodatki do kuchni

Dobierając dodatki do wnętrz warto postawić na osobiste akcenty. Subtelne pamiątki przywożone z podróży, mały wazonik otrzymany w prezencie od bliskiej osoby czy obrazek  namalowany przez małą pociechę, a oprawiony w stylową ramkę mogą być idealnym dodatkiem wnoszącym  do pomieszczenia dużo ciepła i przytulnej atmosfery.  Wprowadzanie takich osobistych dekoracji sprawi, że w pomieszczeniu tym będziecie jeszcze chętniej spędzać czas!

Sezonowe akcenty w kuchni

Dekorując wnętrze kuchenne można również wziąć pod uwagę akcenty związane z porami roku czy wydarzeniami jak np. święta.

Wiosną warto wprowadzać świeże kwiaty i rośliny, które będą nawiązywać do budzącej się do życia przyrody, a także akcenty związane z Wielkanocą. Latem natomiast pięknie będą się prezentować wszelkie trawy i zboża. Sprawdzą się one zarówno w szklanych wielkich wazonach jak i mniejszych wazonikach wykonanych z porcelany czy ceramiki. Jesienią świetnie sprawdzą się dekoracje w charakterystycznych dla tej pory barwach jak popiele, brązy i beże.

W okresie świąt warto wprowadzać akcenty z nimi wiązane. Zimą dekoracje zazwyczaj nawiązują do świąt Bożego Narodzenia. Rozmaite wieńce, bombki, łańcuchy i światełka rozświetlają nasze domy spowite w chłodzie i ciemności zimowej aury.

Zadbajcie o każdy szczegół Waszej kuchni i otwórzcie się na piękne, naturalne i stylowe ozdoby, które sprawią, że pomieszczenie to będzie wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju!

Dowiedz się też, jak zaprojektować kuchnię.