Funkcjonalna kuchnia to podstawa każdego mieszkania. Dobrze wiemy, że to pomieszczenie jest miejscem, wokół którego kręci się całe domowe życie. To dlatego tak ważne, aby pomieszczenie to było przyjazne i praktyczne. Dowiedzcie się jak urządzić kuchnię, aby była dostosowana do Waszych potrzeb, a korzystanie z niej było prawdziwą przyjemnością!
Funkcjonalna kuchnia – jak ją zaprojektować?
Jedną z najważniejszych cech dobrze zaprojektowanej kuchni jest jej funkcjonalność. To dlatego, że w kuchni wykonuje się wiele czynności i prac, które wymagają szybkiej reakcji i sprawnych rozwiązań. Ponadto kuchnia jest pomieszczeniem szczególnie narażonym na zabrudzenie, dlatego już na etapie projektu istotne jest, aby precyzyjnie zaplanować poszczególne strefy kuchenne. Jeśli jednak nie planujecie swojej projektować kuchni od nowa, a jedynie pragniecie zaingerować w istniejącą już przestrzeń, koniecznie przeczytajcie nasz artykuł i sprawdźcie jak urządzić funkcjonalną kuchnię!
Funkcjonalna kuchnia – urządź ją!
Funkcjonalna kuchnia powinna mieć przede wszystkim dobrze dobrany układ. Głównym czynnikiem, który na niego wpływa jest kształt samego pomieszczenia. Najczęściej spotykane układy kuchenne to:
- Kształt litery L – uniwersalne ustawienie, w którym meble są na dwóch ścianach pomieszczenia. Świetnie sprawdza się w mniejszych kuchniach.
- Kształt litery U – ustawienie gwarantujące dużo przestrzeni roboczej, które wymaga również większego pomieszczenia.
- Układ liniowy – optymalne ustawienie dla małych i wąskich pomieszczeń, w którym wszystkie meble kuchenne są na jednej ścianie
- Układ dwuliniowy – ustawienie, w którym meble znajdują się na dwóch równoległych ścianach.
- Układ G – ustawienie, w którym wykorzystuje się każdą ścianę, pozostawiając jedynie światło drzwi.
- Układ z wyspą – ustawienie zarezerwowane dla średnich, dużych i bardzo dużych pomieszczeń, które oprócz wykorzystania podstawowych układów mebli przy ścianach wprowadza dodatkowe zabudowanie kuchenne w centrum pomieszczenia.
Przeorganizowując istniejącą kuchnię warto zastanowić się, na jakie zmiany w układzie możesz sobie pozwolić. Czasami okazuje się, że jeśli brakuje Wam przestrzeni roboczej, samo wprowadzenie kuchennej wyspy jest rewelacyjnym rozwiązaniem!
Jakie meble do kuchni?
Wybór mebli jest kluczowy, zwłaszcza w kwestii estetyki kuchni. To, na jakie blaty i fronty szafek i szuflad się zdecydujecie definiuje styl całej kuchni. Jednak niezależnie od tego, jak planujecie wykończyć wnętrze warto zwrócić uwagę na układ mebli. Dobrze zaprojektowane meble kuchenne potrafią skrócić czas przygotowania posiłków i sprawdzić, że gotowanie będzie czystą przyjemnością. Jednym z najczęściej pojawiających się określeń w przypadku projektowania funkcjonalnej kuchni jest tzw. trójkąt roboczy. Co to takiego?
To określenie układu pomiędzy kluczowymi urządzeniami w kuchni: lodówki, kuchenki i zlewozmywaka. Optymalne odległości pomiędzy nimi wynoszą:
- 120-210 cm zlewozmywak – lodówka;
- 120-210 cm zlewozmywak – kuchenka;
- 120-270 cm lodówka – kuchenka.
Na tej bazie należy meblować kuchnię pamiętając o konsekwencji w podziałach na kuchenne strefy. Czym są te strefy? Przeczytaj dalej!
Podział na strefy kuchenne
Zasada trójkąta roboczego to wstęp do podziału kuchni na strefy. Funkcjonalna kuchnia to pomieszczenie, w którym dobrze sprawdzają się schematy. Dlatego odpowiednie zaplanowanie poszczególnych przestrzeni roboczych, jest wręcz kluczowe dla codziennego komfortu!
Poniżej znajdziecie opis stref kuchennych, które warto mieć w swojej kuchni!
Strefa przechowywania
To największa strefa w kuchni. Przechowuje się w niej cały sprzęt kuchenny oraz naczynia. W tej części kuchni znajdują się szafy, szafki i szuflady. W większości kuchni istnieją dwa ciągi zabudowy: górny oraz dolny. W górnych zwyczajowo przechowuje się talerze oraz kubki i szklanki. W dolnym zaś garnki, patelnie, sztućce oraz inne akcesoria. Odpowiednie przechowywanie wpływa na komfort korzystania z kuchni.
Strefa zapasów
Strefa, w której przechowuje się żywność. Bardzo przydatna przestrzeń, która powinna być „pod ręką”. Najlepiej umiejscowić ją przy wejściu do kuchni, aby w szybki i łatwy sposób można było skorzystać z niej przy wypakowywaniu zakupów. Jeśli dysponujecie wystarczającą ilością miejsca możecie stworzyć podręczną spiżarnię, czyli zamknąć część przestrzeni na rzecz półek, na których będziecie przechowywać zapasy.
W tej strefie warto wprowadzić także ułatwienia w postaci specjalnych pojemników do przechowywania żywności, które sprawią, że jedzenie będzie bezpieczne, a także świeże.
Strefa przygotowywania
Jest to strategiczne miejsce w kuchni. To tutaj przygotowuje się produkty do gotowania, smażenia i pieczenia. W tej części warto przechowywać noże, akcesoria kuchenne, deski do krojenia i wszystkie potrzebne sprzęty (robot kuchenny, mikser, blender). Najczęściej spotykaną szerokością blatu, która stosowana jest w tej strefie roboczej jest 90 cm. Pamiętaj, że nie wszystkie akcesoria kuchenne muszą być przechowywane w szafkach. Wiele z nich może na stałe zamieszkać na blacie jak np. noże kuchenne w bloku, deski do krojenia czy akcesoria jak chochlę, łyżki cedzakowe itd.
Strefa zmywania
To również kluczowa przestrzeń w kuchni. W tej strefie znajduje się zlewozmywak oraz zmywarka. Często przestrzeń pod zlewem wykorzystywana jest jako miejsce na kosz na śmieci i pojemniki do segregacji. Warto również znaleźć w tej strefie miejsce na podręczne środki czystości.
Strefa gotowania
To strefa z kuchenką i piekarnikiem lub ewentualnie kuchenką mikrofalową. Powinna ona znajdować się możliwie blisko strefy przechowywania i zmywania, dzięki czemu gotowania będzie dużo sprawniejsze. W trakcie procesu gotowania w zasięgu ręki warto mieć także akcesoria do gotowania.
Oświetlenie kuchni
Bardzo istotnym elementem wyposażenia dobrze zaprojektowanej kuchni jest także oświetlenie. Funkcjonalna kuchnia to taka, która jest bezpieczna i wygodna. Dlatego pamiętajcie, że blaty robocze powinny być odpowiednio oświetlone. Oznacza to, że oprócz ogólnego oświetlenia w kuchni warto wykonać też robocze światło np. pod górnymi szafkami lub dokładając reflektory przy suficie. Pozwoli to na dokładne doświetlenie blatu.
Zadbajcie o wentylacje
Bardzo ważne dla utrzymania czystej i świeżej kuchni jest wentylowanie tego pomieszczenia. Służy do tego okap kuchenny, który przy okazji może być wspaniałą dekoracją dla tego pomieszczenia.
Estetyka kuchni
Na koniec pamiętajcie, aby urządzić kuchnię w swoim stylu. Kuchnia powinna być miejscem, w którym domownicy mają ochotę przebywać! Kluczem do sukcesu jest wprowadzenie drobnych akcentów i dekoracji, które sprawią, że pomieszczenie to będzie ciepłe i przytulne.
Funkcjonalna kuchnia wymaga przemyślanego planu i konsekwencji. Począwszy od wyboru układu, przez dobór mebli, stref kuchennych po jej estetykę. Urządzając funkcjonalną kuchnię należy również pamiętać, że w pomieszczeniu tym spędza się sporo czasu. Warto więc zadbać o jej każdy detal!
Dowiedz się też, jak zaprojektować kuchnię.