Ile gotować ryż, by był miękki i sypki? To pozornie łatwe zadanie może okazać się czasem skomplikowane, jednak z odpowiednimi wskazówkami nie powinno sprawiać większych problemów. Chcesz dowiedzieć się, ile czasu potrzebujesz, by ugotować ryż w garnku lub na patelni? A może zastanawiasz się, jaki rodzaj ryży wybrać, aby skomponować idealne danie? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule!
Dlaczego warto jeść ryż?
Ryż jest źródłem wielu substancji odżywczych, które zapewniają naszemu organizmowi prawidłowe funkcjonowanie. Zawiera witaminy z grupy B oraz mikroelementy. Obfituje także w miedź, selen i mangan, a do tego ma zbawienny wpływ na trawienie. Należy jednak pamiętać, że właściwości ryżu różnią się w zależności od jego rodzaju.
Wybierając najlepszy dla siebie rodzaj ryżu, zwróć uwagę na jego gatunek. Jeśli należysz do osób chętnie dbających o linię, lepiej unikaj ryżu białego. Będzie on powodował szybszy wzrost poziomu glukozy we krwi, niż ryż brązowy lub czarny. Podobnie jest z właściwościami zdrowotnymi. Przykładowo ryż czarny będzie mieć najwięcej składników odżywczych, natomiast ryż biały – najmniej.
Rodzaje ryżu – długość ziaren
To, ile gotować ryż, różni się w zależności od tego, po który rodzaj ryżu sięgniemy. Pod względem długości ziaren ryż dzielimy na:
- krótkoziarnisty – jego ziarna mają długość ok. 5 minimetrów i mają owalny kształt. Z uwagi na jego dużą kleistość idealnie nadaje się do sushi lub risotto. Czas jego gotowania jest krótki;
- średnioziarnisty – długość jego ziaren wynosi ok. 6 minimetrów. Po ugotowaniu również cechuje się kleistością i miękkością, dzięki czemu można go wykorzystać do deserów lub risotto;
- długoziarnisty – wymaga najdłuższego czasu gotowania. Jego ziarna są wąskie i mierzą ok. 7 minimetrów.
Rodzaje ryżu – różne odmiany
Warto też poznać różne odmiany ryżu. W zależności od tego, który gatunek wybierzemy, będziemy mogli cieszyć się innymi walorami smakowymi. Istotny jest także ich różny czas gotowania, gdyż często nie wiemy, ile gotować ryż, aby otrzymać zadowalający nas efekt. Poniżej znajdziesz opisy najpopularniejszych odmian, wraz ze wskazówkami gotowania:
- ryż biały – w Polsce najczęściej wybierany. Czas gotowania w jego przypadku wynosi maksymalnie 20 minut;
- ryż brązowy – idealnie pasuje do wytrawnych i egzotycznych dań. Do jego ugotowania potrzebujesz około 30 minut;
- ryż jaśminowy – często wybierany do tajskich potraw. Nie jest kleisty i ugotujesz go w zaledwie 15 minut;
- czarny ryż – dawniej uważany za towar królewski. Cechuje się lekko orzechowym aromatem, a czas gotowania w jego przypadku to około 40 minut;
- ryż dziki – posiada wiele właściwości zdrowotnych. Charakteryzuje go zbożowy posmak, a do jego ugotowania, podobnie jak w przypadku ryżu czarnego, potrzeba około 40 minut;
- ryż basmati – jest ryżem wyrazistym, o delikatnych nutach smakowych. Czas gotowania wynosi od 12 do 14 minut.
Sposoby gotowania ryżu
Ryż jest niezwykle łatwy w przygotowaniu, jeśli zna się odpowiednie metody. Można go przygotować na wiele sposobów, a to, ile należy go gotować, zależy od wielu czynników. Jeśli wybierzesz gotowanie w garnku, czas gotowania będzie krótszy. Natomiast gotowanie za pomocą parowaru lub patelni będzie wymagało go trochę więcej.
Poniżej znajdziesz wskazówki, dzięki którym dowiesz się, jak właściwe ugotować ryż i ile czasu na to potrzebujesz.
Sposoby gotowania ryżu – gotowanie w woreczku
Gotowanie ryżu w woreczku to z pewnością najprostszy sposób. Wystarczy zagotować w garnku odpowiednią ilość wody, czyli tyle, by móc zanurzyć w niej cały woreczek. Wodę należy także lekko osolić, a gdy zacznie wrzeć, wrzuć woreczek i gotuj ryż pod przykryciem. Ile gotować ryż w woreczku? Zazwyczaj 15 minut wystarczy, by ryż stał się miękki i sypki.
Sposoby gotowania ryżu – ryż sypki
Gotowanie ryżu sypkiego wymaga przestrzegania kilku zasad. Pamiętaj, żeby przed gotowaniem dokładnie go wypłukać. Następnie stosujemy metodę, polegającą na absorpcji wody przez ryż. By to właściwie wykonać, zalej ryż wodą w proporcji 1:2, a następnie zagotuj. Gdy ryż wchłonie całą wodę, przykryj garnek pokrywką i na małym ogniu gotuj jeszcze przez około 15 minut.
Sposoby gotowania ryżu – gotowanie w parowarze
Wybierz ten sposób gotowania ryżu, jeśli chcesz zachować największą ilość składników odżywczych. Ryż umieść w pojemniczku, a następnie paruj przez 30 minut. Ta metoda wymaga większej ilości czasu, jednak gwarantuje zachowanie tekstury ryżu, ponieważ nie ma on bezpośredniego kontaktu z wodą.
Sposoby gotowania ryżu – gotowanie na patelni
Szukasz alternatywnego sposobu przygotowania ryżu? Gotowanie na patelni będzie wtedy strzałem w dziesiątkę! Potrzebujesz do tego jedynie wysokiej patelni, oliwy i około dwóch szklanek wody.
By ryż był smaczny i aromatyczny, najpierw należy go lekko sprażyć. Do tego potrzebujesz patelni i łyżki oliwy. Najpierw na rozgrzaną powierzchnię patelni wrzuć ryż i obtocz go w tłuszczu. Następnie wlej szklankę wody i gotuj bez przykrycia. Gdy woda trochę odparuje, dodaj kolejną szklankę. Gdy ryż zmięknie, dorzuć odrobinę masła oraz soli – i voilà!
Propozycje na podanie ryżu po ugotowaniu
Ryż jest uniwersalnym składnikiem, którego możesz użyć do wielu dań. Poniżej przeczytasz o różnych propozycjach podania ryżu.
Najbardziej popularnym daniem z udziałem ryżu jest sushi. Zachwyci wymagających gości, szukających egzotycznych doznań kulinarnych. Jeśli chcesz przygotować sushi w sposób bardziej oryginalny, wykorzystaj do tego ryż czarny. Sprawi to, że danie nie tylko będzie świetnie smakować, ale tez ciekawie wyglądać.
W kuchni polskiej królują gołąbki. By je przyrządzić, najlepiej użyć ryżu białego. Ile gotować ryż, aby idealnie się do nich nadawał? Zazwyczaj wystarczy jedynie 15 minut, jednak pamiętaj, aby przed gotowaniem do wody dodać odrobinę soli.
Jeśli jesteś fanem kuchni włoskiej, z pewnością próbowałeś pysznego risotto, będącego wizytówką Półwyspu Apenińskiego. Do tego dania najlepiej sprawdzi się ryż arborio. To klasyczne włoskie danie charakteryzuje się dodatkiem wina i bulionu, dzięki czemu potrafi pobudzić nawet najbardziej wymagających. A ile gotować ryż arborio? Odpowiedni czas to 16 minut, jednak jeśli wolisz ryż bardziej miękki, gotuj go dwie minuty dłużej.
Dowiedz się również, jak gotować makaron.