Jak przygotować tofu? Tofu na stałe zagościło na naszych stołach. Jego charakterystyczny smak jest doskonałym dodatkiem makaronów, sałatek i zup. Czy wiecie, że możecie je przygotować samodzielnie? Sprawdźcie przepis na domowe tofu i dowiedzcie się, jak je przygotować krok po kroku!
Co to jest tofu?
Zanim powiemy Wam jak zrobić tofu w domu, warto wyjaśnić, czym ono w ogóle jest. Otóż tofu to rodzaj roślinnego twarożku wykonanego z napoju sojowego, który wywodzi się z kuchni japońskiej. Tofu jest źródłem białka, roślinnych tłuszczów nienasyconych, witamin i minerałów. Jest też niskokaloryczne, dlatego chętnie sięgają po nie osoby dbające o wagę. Tofu występuje w dwóch postaciach: miękkiej i twardej.
Miękkie tofu jest delikatne i kremowe w swojej konsystencji. Najczęściej spożywa się je w wersji na surowo. Tofu twarde jest dość zbite i chropowate i świetnie sprawdza się do gotowania i smażenia. Sprawdźcie, czy wyjątkowy smak tofu jest dla Was!
Jak smakuje tofu?
Tofu jest dość neutralne smakowo, chociaż wiele osób odnajduje w nim nieco słodkawej nuty. Z łatwością przyjmuje smak innych potraw, dlatego jest doskonałym dodatkiem do sosów, zup czy makaronów, a nawet deserów. Choć u nas tofu dopiero zyskuje popularność to w kuchniach Dalekiego Wschodu jest ono niezwykle cennym i często używanym składnikiem. Dowiedz się, jak przygotować tofu.
Jak przygotować tofu?
Tofu można obecnie kupić w zasadzie wszędzie. Zarówno w wersji surowej, jak i wędzonej, z różnymi dodatkami, jest obecne na sklepowych pułkach. Jednak tofu z powodzeniem można wykonać także samodzielnie. Jego domowa wersja to gwarancja jakości i niezwykłego smaku. W naszym przepisie namawiamy do wykonania tofu od podstaw – czyli z ziarna soi, jednak bez większego problemu można także wykorzystać gotowy kupiony napój sojowy.
Jak przygotować tofu? Przepis na tofu
Potrzebne składniki:
- 500 g ziaren soi
- Woda do namoczenia ziarna
- 4 l wody
- 2 łyżeczki soli
- 2 łyżeczki siarczanu magnezu
Jak wykonać domowe tofu?
Wieczór wcześniej zalejcie ziarna soi wodą (soja pęcznieje dwukrotnie dlatego wybierzcie duży garnek). Następnego dnia odlejcie wodę i dokładnie przepłuczcie ziarno. Zmielcie soję blenderem z dodatkiem wody. Najlepszym sposobem jest robienie tego w dwóch partiach – na jedną partię dodajcie 2 szklanki wody. W kolejnym kroku w dużym garnku zagotujcie 3 litry wody. Gdy woda się zagotuje, dodajcie powstała sojową pastę i zacznijcie dokładnie mieszać. Gdy dojdzie do ponownego wrzenia, garnek odstawcie z palnika na ok. 10 minut. Następnie ponownie zagotujcie i odstawcie na kolejne 5 minut. Drobne sitko (można dodatkowo wyłożyć gazą) ustawcie nad garnkiem i zacznijcie przelewać cały płyn. Powstałe mleko przelejcie do czystego garnka i podgrzejcie bez doprowadzenia do wrzenia.
Siarczan magnezu należy rozpuścić w szklance wody. Dodajcie do niego odrobinę mleka, sól, pomieszajcie i dostawcie na ok. 20 minut. W tym czasie w garnku z mlekiem powinno nastąpić oddzielenie powstałego tofu i wody. Aby dokończyć cały proces, należy użyć gazy, najlepiej parokrotnie złożonej, lub czystej bawełnianej ściereczki i przelać cały płyn, aby powstały twaróg (tofu) się na niej zebrał.
Gdy wszystko odsączycie, powstałe tofu należy przełożyć do formy — może to być zwyczajny pojemnik do przechowywania żywności, który jest wyścielony gazą i dociążony czymś twardym (słoikiem z ziarnem, słoikiem z miodem), po to, aby cały płyn jeszcze dokładniej wyciekł. Gdy tofu całkowicie ocieknie, możecie je zjeść lub schować do pojemnika z zimną, przegotowaną wodą. Tofu w lodówce można przechowywać nawet do 10 dni.
Domowe tofu – wskazówki
- Powstała z odlewania mleka masa zwana jest okarą i również warta jest uwagi. Jest to doskonały dodatek do różnego rodzaju wypieków, pasztetów czy klusek. Warto ją więc zachować po wykonaniu tofu. Co ciekawe jeśli nie masz pomysłu jak wykorzystać ją od razu, okarę można bez problemu zamrozić!
- Przepisy na tofu oczywiście mogą się od siebie różnić. Przykładowo po blendowaniu ziaren soji możecie od razu oddzielić masę od mleka jeszcze przed gotowaniem. Następnie podgrzewacie samo czysto „mleko”, odlewając pojawiającą się pianę i kożuch, zwany yuba. Po zagotowaniu należy mleko odstawić i dodać do niego sok z cytryny i sól rozpuszczoną w niewielkiej ilości wody i zacząć delikatnie mieszać. Wtedy cały napój powinien zacząć się ścinać i rozwarstwiać.
- Wspomniany charakterystyczny kożuch, który tworzy się na powierzchni gotującego się płynu („mleka”), zwany jest w kuchni japońskiej yuba. To skórka tofu. Jest on często wykorzystywany w potrawach japońskiej kuchni jako dodatek. Jednak zbyt częste mieszanie mleka podczas podgrzewania wyklucza jego pojawienie na powierzchni.
Z czym jeść tofu?
Tofu należy do jednego z bardziej popularnych składników kuchni japońskiej. W Japonii znaleźć można restauracje, które serwują wyłącznie tofu oraz yube. W Polsce tofu najczęściej spotykane jest jako dodatek do azjatyckich zup i makaronów. W Japonii jest ono popularne nawet w niemal czystej formie. Przykładem może być Hiyayakko, czyli propozycja prostego dania, którego składa się z tofu i dodatków: sosu sojowego, cebulki negi i płatków katsuobushi.
Jakie dania z tofu?
Tofu może być doskonałym dodatkiem wielu potraw. Mamy dla Was kilka wspaniałych przepisów, w których wykorzystacie tofu. Mamy nadzieje, że jego smak na stałe zagości w Waszych kuchniach! Jak przygotować tofu jako posiłek?
Śniadaniowa tofucznica
Rozdrobnijcie tofu na małe części i delikatnie podsmażcie na patelni razem z ulubionymi ziołami. Taka wersja tofu z powodzeniem może zastąpić klasyczną jajecznicę. Serwujcie tofucznicę z ulubionym pieczywem i warzywami. To idealny pomysł na to, jak przygotować tofu.
Tofu z avocado
To doskonała propozycja na szybki i pożywny lunch. Wybierzcie dojrzałe awokado, pokrójcie je w plasterki i poprzekładajcie na zmianę z plastrami tofu. Na koniec polejcie sosem sojowym i posypcie drobno posiekanym szczypiorkiem. Pycha!
Makaron z tofu i warzywami
To danie możecie dopasowywać do własnych preferencji. Polecamy użycie tofu wędzonego. Należy je pokroić w kostkę i delikatnie podsmażyć, dodać ulubione warzywa i chwile podusić. W tym czasie przygotujcie ulubiony makaron (my polecamy makaron ryżowy). Całość doprawcie listkami kolendry, prażonym sezamem i ewentualnie sosem sojowym.
Makaron z tofu i warzywami
Doskonały pomysł na lekką, ale intensywną w smaku sałatkę. Drobno posiekany por wymieszajcie z pokrojonym w kostkę tofu. Dodajcie ogórka kiszonego i ewentualnie białą, gotowaną fasolę (może być z puszki). Dodajcie odrobinę oleju (np. z winogron) i posypcie posiekanym szczypiorkiem. Gotowe!
Mamy nadzieje, że odkryjecie z nami niezwykły świat tofu, które może być wspaniałym dodatkiem w kuchni na co dzień! Tofu bardzo często używane jest jako zamiennik mięsa ze względu na wysoką zawartość białka. W 100 g tofu znajduje się niespełna 10 g białka. Ponadto tofu jest bogate w fitoestwragony, które pomagają w obniżeniu niezdrowego cholesterolu. Warto jednak pamiętać, że jak wszystkie produkty, tak i tofu w zbyt dużej ilości ma swoje ciemne strony. Soja, z której powstaje, spożywana w zbyt dużej ilości może mieć negatywny wpływ na pracę tarczycy. Pamiętajcie, aby Wasza dieta była zawsze odpowiednio zbilansowana! Skoro więc wiesz już, jak przygotować tofu, możesz zabrać się do pracy i stworzyć coś wyjątkowego!
Chcesz dowiedzieć się więcej o misji naszego bloga? Przeczytaj o nas tutaj.