Jak upiec chleb? Porady dla niedoświadczonego kucharza

Jak upiec chleb? Nie ma nic przyjemniejszego od zapachu świeżego, domowego pieczywa. Jednak wiele osób ma wątpliwości czy będzie w stanie samodzielnie upiec chleb. Czy to takie trudne? Sprawdźcie! Mamy dla Was przepisy na chleb, które sprawdzą się nawet niedoświadczonym kucharzom. Zróbcie swój pierwszy krok i wypieczcie swój pierwszy bochenek!

Jak upiec chleb

Wypiekanie domowego chleba

Własnoręcznie wykonany chleb to prawdziwa rozkosz dla podniebienia. Domowe pieczywo ma niezwykły zapach i smak, a przy tym sprawia niezwykłą satysfakcję, gdy cały proces się powiedzie. Czy pieczenie chleba jest trudne? Mamy dla Was wspaniałą wiadomość: nie! Każdy z Was bez problemu jest w stanie wypiec domowy chleb. Przepisów na dobre domowe pieczywo jest całkiem sporo, a to, z którego z nich skorzystacie zależy wyłącznie od Waszej decyzji. Możecie wybrać taki, który pasuje do Waszych preferencji żywieniowych (np. bez glutenu) lub smakowych. Odkryjcie z nami tajemnice domowego chleba i poznajcie niezwykle metody jego wypieku. Dowiedz się, jak upiec chleb!

Jak upiec chleb?

Chleb wypiekany w domu to rzecz, za którą przepadają chyba wszyscy. Pyszna kromka albo piętka świeżego chleba z masłem to smak, którym można się naprawdę rozkoszować. I chociaż dobry chleb można dostać aktualnie prawie w każdej piekarni, nic nie zastąpi tego zrobionego samodzielnie. Jeżeli jeszcze nigdy nie zdecydowaliście się na wypiek chleba w domu, mamy nadzieję, że uda nam się Was do tego przekonać! Przygotowaliśmy kilka przepisów i ciekawych podpowiedzi, które ułatwią rozpoczęcie przygody z chlebem nawet początkującym kucharzom.

Przepis na domowy chleb z drożdżami

Domowy chleb z drożdżami jest naprawdę łatwy do wykonania. Najlepszym sposobem jest wykonanie go z pszennej mąki chlebowej. Poniżej prosty przepis na chleb, który bez problemu upieczecie w prostokątnej formie do pieczenia tzw. keksówce. Jak upiec chleb?

Jakie składniki będą potrzebne?

Zaczyn:

  • 20 g  drożdży świeżych lub 10 g suchych
  • 2 łyżeczki cukru
  • 1 łyżką mąki pszennej
  • 50 ml letniej wody

Ciasto na chleb:

  • 550 g mąki pszennej chlebowej
  • 320 ml letniej wody
  • 2 łyżki masła
  • 1 łyżeczka soli
jak upiec chleb

Jak upiec chleb krok po kroku

Zacznij od zrobienia zaczynu. Do miski dodaj drożdże, cukier, łyżkę mąki oraz wodę. Dokładnie wymieszaj i zostaw na ok. 15 minut. Masa powinna delikatnie wyrosnąć.

Do dużej miski wsyp przesianą mąkę, dodaj masło, wodę, sól oraz zaczyn. Ciasto zacznij wygniatać. Można to robić za pomocą siły rąk lub skorzystać z pomocy kuchennego robota. Gdy ciasto zaczyna pracować (zbija się w jedną, elastyczną masę) należy je przykryć czystą, bawełnianą ściereczką i odstawić na ok. 1 godzinę. W tym czasie powinno ono podwoić swoją objętość.

Po tym czasie ugnieć ciasto i przełóż do foremki. Jeśli keksówka jest wykonana z silikonu nie ma konieczności wykładania jej papierem do pieczenia, jeśli jednak dysponujesz formą do pieczenia np. ze stali, warto ją nim wyłożyć. Ponownie odstaw ciasto do wyrośnięcia. Po ok. 30 minutach można je delikatnie naciąć za pomocą noża i pochlapać wodą. W tym czasie nagrzej piekarnik (sprawdź, jak o niego zadbać) do temperatury 220°C. Wsadź do niego ciasto na ok. 20 minut, a po tym czasie zmniejsz temperaturę grzania do 190°C i kontynuuj pieczenie przez kolejne 20 minut. Na koniec chleb wyciągnij  z formy i ostudź na kratce, aby skórka stała się chrupiąca.

Domowy chleb na zakwasie

Wybraliśmy przepis, który sprawdzi się zarówno dla doświadczonych kucharzy jak i tych początkujących. Jest to chleb na bazie mąk pszennej i żytniej, który pieczony jest na zakwasie. Zanim jednak podpowiemy Wam, jak upiec domowy chleb, zdradzimy Wam co nieco na temat tego, czym jest zakwas na chleb.

Co to jest zakwas chlebowy?

Zakwas na chleb to rodzaj ciasta, które jest źródłem kultur bakteryjnych i drożdżowych. Takie ciasto wymaga przeprowadzenia procesu fermentacyjnego, który wpływa na odpowiedni smak i aromat pieczywa. Do wykonania zakwasu na chleb najlepiej użyć mąki żytniej typ. 2000, ale bez problemu można użyć także mąki pszennej razowej, chlebowej lub pełnoziarnistej.

Jak zrobić zakwas na chleb?

Przygotuj naczynie (np. słoik), w którym będziesz uprawiał zakwas. Dokładnie do wyparz i osusz. Następnie wsyp do nie trzy duże łyżki mąki (do naszego przepisu wybierz mąkę żytnią typ. 2000) oraz wlej pięć łyżek letniej wody. Całość wymieszaj, używając drewnianej łyżki. Słoik zakryj gazą lub ręcznikiem papierowym i odstaw w ciepłe i ciemne miejsce. Następnego dnia dokarm zakwas dodając do niego 2 łyżki mąki i dwie łyżki wody i mieszając całość dokładnie. Powtarzaj proces dokarmiania przez ok. 7 dni. Zakwas jest gotowy do użycia na chleb po maksymalnie 10 dniach.

Przepis na chleb na zakwasie

Potrzebne składniki:

  • 600 g mąki pszennej chlebowej
  • 380 ml letniej wody
  • 200 g domowego zakwasu żytniego
  • 1 łyżeczka soli

Wykonanie:

Aby wykonać chleb na zakwasie, potrzebna jest odrobina cierpliwości i czasu. W jednej miejsce umieść wyhodowany zakwas, letnią wodę i mąkę. Całość dokładnie wymieszaj i zacznij wyrabiać tak, aby wszystkie składniki się połączyły, ale nie stanowiły jeszcze jednolitej, gładkiej masy chlebowej. Ciasto przykryj bawełnianą ściereczką i odstaw na ok. 1 godzinę. Następnie, do ciasta dodaj łyżeczkę soli i ponownie rozpocznij proces wyrabiania (warto na początku zwilżyć nieco ręce). Ciasto możesz wyrabiać dowolnie, a cały proces powinien zająć około 15 minut. Ciasto powinno przestać być klejące i pozwolić  na formowanie.

W kolejnym kroku przełóż ciasto z powrotem do miski i ponownie przykryj bawełnianą ściereczką na czas wyrastania. Tym razem daj jednak trochę więcej czasu i zostaw je na ok. 5 godzin. Po tym czasie ciasto powinno zdecydowanie zwiększyć swoją objętość.

Czas na formowanie bochenka. Gdy kształt chleba został odpowiednio nadany należy umieścić ciasto w formie, koszyczku lub garnku do pieczenia chleba (pamiętaj, że garnek musi być wcześniej przygotowany i nagrzany!). Piekarnik należy nagrzać do temperatury ok 240°C. Chleb piecz przez ok. 30 minut, następnie przez kolejne 20 minut kontroluj stopień wypieczenia (jeśli decydujesz się piec chleb w garnku, koniecznie zdejmij pokrywkę). Na ostatnie 10 minut warto zmniejszyć temperaturę nagrzania piekarnika do ok. 190°C. Następnie wyjmij chleb na kratkę i ostudź.

jak upiec chleb

Studzenie i przechowywanie chleba

Odpowiednie studzenie i przechowywanie chleba jest bardzo ważne, jeśli chcecie by zachował on świeży smak i aromat na naprawdę długo. Schładzanie chleba ma wpływ na procesy, jakie zachodzą w pieczywie po jego wypieku. Zbyt gwałtowane krojenie chleba czy też pakowanie go, spowoduje znaczne pogorszenie jego jakości, deformację lub zaparowanie. Dlatego po upieczeniu bochenek musi odpocząć i mieć czas na ostudzenie. Gdy chleb po upieczeniu ostygł, warto go również odpowiednio przechowywać.

Do przechowywania pieczywa doskonale sprawdzą się lniane worki, pergamin lub specjalne pojemniki na chleb. Ważne, aby były one wykonane z naturalnych materiałów, które będą w pełni bezpieczne dla zdrowia. Chleb można także zawijać w bawełnianą ściereczkę, która pomoże zapobiec jego wyschnięciu.

Pamiętaj również, aby chleb przechowywać w suchych warunkach. W przeciwnym razie może dojść do jego pleśnienia. Jeśli będziecie stosować się do tych podstawowych zasad Wasz domowy chleb może towarzyszyć Waszym posiłkom nawet przez kilka dni! Skoro wiesz już, jak upiec chleb, bierz się do pracy. Smacznego!