Jak wyczyścić kuchenkę ceramiczną? Podpowiadamy!

Jak wyczyścić kuchenkę ceramiczną? W końcu każdemu z nas podczas gotowania zdarza się, że coś wykipi, wyleje się lub przypali. Na szczęście, kuchenka ceramiczna jest łatwa w utrzymaniu czystości i prostymi domowymi sposobami porazicie sobie z wyczyszczeniem jej powierzchni. Poznajcie skuteczne metody na to jak wyczyścić kuchenkę ceramiczną!

Jak wyczyścić kuchenkę ceramiczną?

Czysta kuchenka ceramiczna

Aby kuchenka ceramiczna była zawsze w nienagannej kondycji należy dbać o jej regularne czyszczenie. Chcąc cieszyć się funkcjonalnością i estetyką płyty ceramicznej po każdym użyciu warto ją delikatnie umyć. Wystarczy do tego delikatny detergent (np. płyn do mycia naczyń), letnia woda i ściereczka. W przypadku kuchenki ceramicznej liczy się także czas reakcji. Nie czekajcie z usunięciem plam czy osadów, tylko zróbcie to jak tylko zorientujecie się, że na płycie jest nieczystość. Zabrudzenia z upływem czasu przylegają coraz mocniej i są znaczeni trudniejsze do usunięcia.

Jak wyczyścić kuchenkę ceramiczną?

Kuchnia ceramiczna należy do eleganckich i nowoczesnych urządzeń, które jest nie tylko funkcjonalne, ale jest też ozdobą każdej kuchni. Aby zachować jej estetyczny wygląd, warto zadbać o błysk i czystość płyty grzewczej. Poznajcie sposoby na skuteczne wyczyszczenie płyty ceramicznej. Pamiętajcie, aby zawsze myć kuchenkę z wyłączonym zasilaniem i ostudzonymi polami grzewczymi, aby uniknąć oparzenia!

Błysk z pastą na bazie sody oczyszczonej

Soda oczyszczona jest wprost niezastąpiona w każdej kuchni! Pasta, która wykonana jest na jej bazie bez problemu poradzi sobie z niemalże każdym zabrudzeniem na kuchence ceramicznej. Dodatkowo ten domowy preparat jest w pełni naturalny! Wystarczy zawartość małego opakowania sody oczyszczonej zalać wodą i rozrobić na jednolitą pastę. Następnie za pomocą delikatnej gąbeczki umyć powierzchnię płyty ceramicznej i zetrzeć nadmiar wilgotną ścierką. Na koniec suchym ręcznikiem papierowym wypoleruj cię powierzchnię. Gotowe!

Jak poradzić sobie z trudnymi plamami na płycie ceramicznej?

Pasta z sody poradzi sobie nawet z bardzo opornymi plamami. Jeśli zdarzy się, że nie uda Wam się zareagować w porę, aby usunąć powstałe zanieczyszczenie, wystarczy nałożyć grubszą warstwę pasty i odczekać kilkanaście minut. Następnie usuńcie pastę wraz z brudem za pomocą kawałka ręcznika papierowego.

Jak wyczyścić kuchenkę ceramiczną?

Jak usunąć przypalenia z płyty indukcyjnej?

Przypalenia powstające wskutek gotowania to jeden z najczęściej dotykających nas problemów podczas gotowania. Niestety jeśli nie zareagujemy od razu, przypalenie może okazać się trudne do usunięcia. Ponadto proces gotowania na już brudnym polu grzewczym może być mało przyjemny dla zmysłu węchu. Spalone resztki jedzenia czy przypalonego sosu nie są specjalnie aromatyczne. Doskonałym sposobem na wyczyszczenie nawet starych przypaleń jest wykorzystanie sody i wody utlenionej. Ten prosty przepis zrobicie w jedną chwilę. Do sody oczyszczonej dodajcie kilka kropli wody utlenionej, aby powstała gęsta pasta. Następnie nanieście ją na uporczywe zabrudzenie. Odczekajcie chwile i usuńcie pozostałość papierowym ręcznikiem. Na koniec całą płytę możecie doczyścić wodą z octem. Mikstura ta sprawi, ze płyta będzie naprawdę błyszczeć w Waszej kuchni!

Czyszczenie płyt ceramicznej płynem do szyb

Powłoka płyty ceramicznej nie różni się znaczącą właściwościami od szyby. Dlatego z powodzeniem można ją czyścić najzwyczajniejszym płynem do szyb. Usunie on codzienne zabrudzenia, a także zapewni brak smug oraz nabłyszczenie. Płyn do szyb jest na ogół delikatny, a występujący w nim alkohol sprawi, że kuchenka będzie dokładnie oczyszczona i higieniczna.

Jeśli nie chcecie korzystać z gotowych produktów możecie wykonać domowy płyn do szyb. Wymieszajcie wodę z octem w proporcji 1:1 i wlejcie do czystego dozownika (spryskiwacza).

Skrobak do kuchenki ceramicznej

Innym sposobem na doczyszczenie brudnej kuchenki ceramicznej jest użycie specjalnego skrobaka. To małe narzędzie jest ostre, dlatego należy bardzo uważać, żeby nie zrobić na powierzchni płyty zarysowań. Wykonaj najpierw próbne czyszczenie na małym obszarze kuchenki. Czyszczenie skrobakiem warto wykonywać z ważnością i delikatnością. W razie ich wystąpienia warto zakupić specjalne  środki konserwujące, które są w stanie uratować powierzchnię płyty ceramicznej.

Jak polerować płytę ceramiczną?

Nie tylko zabrudzenia i plamy po gotowaniu mogą psuć nienaganny wygląd płyty ceramicznej. Niestety jej powierzchnię mogą też zarysować aluminiowe garnki czy patelnie. Aby usunąć mało estetyczne ślady i  zarysowania, należy miejsca te zwilżyć  octem spirytusowym i odczekać ok. 20 minut. Następnie na powierzchnię płyty należy nanieść specjalny środek do konserwacji tego rodzaju urządzeń, a po jego wyschnięciu wytrzeć kuchenkę do sucha.

Czyszczenie płyty ceramicznej w 5 krokach

Jak wyczyścić kuchenkę ceramiczną? Regularne czyszczenie płyty ceramicznej pozwoli zachować długowieczność urządzenia, a także jego estetyczny wygląd. Aby odpowiednio zadbać o kuchenkę ceramiczną, warto zapamiętać prostych 5 kroków:

1. Ostudź kuchenkę

Zanim zabierzecie się za dokładne mycie kuchenki ostudźcie ją dokładnie.

2. Usuń resztki

Po każdym użyciu usuńcie resztki i pozostałości jedzenia.

3. Umyj płytę

Każdorazowo umyjcie powierzchnię płyty po wykonaniu gotowania.

4. Osusz płytę

Po myciu zadbajcie o dokładne osuszenie całej kuchenki ceramicznej.

5. Wypoleruj

Na koniec zadbajcie o perfekcyjny błysk polerując płytę papierowym ręcznikiem lub ściereczką z mikrofibry.

Pielęgnacja płyty ceramicznej wygląda nieco inaczej niż innych kuchenek (np. kuchenki gazowej). Błędy podczas czyszczenia mogą zaważyć na działaniu całego sprzętu, doprowadzając do trwałych uszkodzeń w wyniku zalania czy użycia zbyt mocnych środków chemicznych. Dlatego, zanim zabierzecie się za czyszczenie kuchenki ceramicznej poznajcie dokładnie bezpieczne metody czyszczenia płyt grzewczych i dostosujcie je do sprzętu, jaki znajduje się w Waszym domu. Warto pamiętać, że systematyczne mycie kuchenki ceramicznej to gwarancja sukcesu, aby utrzymać ją w nienagannym stanie przez długi czas!

Skoro wiesz już, jak wyczyścić kuchenkę ceramiczną, sprawdź też, jak wyczyścić mikrofalówkę.