Jak wyczyścić kuchenkę elektryczną? Sprawdź nasze porady!

Jak wyczyścić kuchenkę elektryczną? Należy ona do jednego z bardziej popularnych urządzeń w naszych kuchniach. Jest wygodna i praktyczna, a do tego stosunkowo łatwa w utrzymaniu czystości. Jej gładka i jednolita powierzchnia sprawia, że gotowanie na niej jest prawdziwą przyjemnością. Poznajcie sposoby na to, jak wyczyścić kuchenkę elektryczną w łatwy i szybki sposób!

Jak wyczyścić kuchenkę elektryczną

Jak wyczyścić kuchenkę elektryczną? To ważne!

Gotowanie to prawdziwa sztuka. Na to jak będzie przebiegał sam proces gotowania, ma wpływ nie tylko nasze doświadczenie, wybrany przepis i potrzebne do niego składniki i ich jakość, ale również urządzenia, z których korzystamy oraz ich stan. Gotowanie na świetnie przygotowanej kuchence elektrycznej jest sprawne i komfortowe. Dowiedzcie się, jak dbać o kuchenkę elektryczną i zadbajcie o każdy szczegół swojej kuchni. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku systematyczność. Regularne czyszczenie powierzchni kuchenki elektrycznej zapobiega tworzeniu uciążliwych plam powstałych na skutek kipienia czy wylania tłustych cieczy. Dlatego sprawdź, jak wyczyścić kuchenkę elektryczą krok po kroku.

Jak wyczyścić kuchenkę elektryczną?

Po pierwsze, jak już wspomnieliśmy, właśnie systematyczność jest najistotniejsza. Jeśli po każdym użyciu zadbacie o przemycie powierzchni kuchenki wilgotną ściereczką to  czyszczenie kuchenki nie będzie nadmiernym wysiłkiem. To właśnie trwałe, stare zabrudzenia płyty grzewczej  mogą okazać się największą zmorą każdego gospodarza i gospodyni. Ale i tutaj mamy dla Was dobrą wiadomość: mamy sposób na uporczywe plamy i zabrudzenia każdej kuchenki!

Po drugie: zachęcamy Was do skorzystania z  domowych sposobów na błysk w kuchni, które są naprawdę skuteczne. Jeśli jednak nie macie czasu, bądź wolicie korzystać z gotowych preparatów wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie artykuły dostosowane do kuchenek elektrycznych. To, z której metody skorzystacie zależy wyłącznie od Waszej wygody i preferencji. Gotowi na wielkie kuchenne porządki?

Jak wyczyścić kuchenkę elektryczną

Domowe sposoby na wyczyszczenie kuchenki elektrycznej

Kuchenka elektryczna jest dość wdzięczna w użytkowaniu. Jej płaska powierzchnia znaczenie ułatwia utrzymanie tego urządzenia w czystości. Jednak jak wszystko, co związane jest z gotowaniem bywa wystawione na ciężkie próby: przypalenie, chlapanie, wylewanie itd. Najtrudniejsze zaburzenia to te powstające w wyniku przypalenia. Ale nawet kilka kropel zwykłej słonej wody, które spadną na nagrzane pole kuchenki mogą pozostawić plamy z osadem. Na szczęście każdy z Was w swojej szafce kuchennej ma środki, które poradzą sobie z niemalże każdym zabrudzeniem.

Soda oczyszczona do czyszczenia trudnych plam i zabrudzeń

Soda należy do tych artykułów spożywczych, które zawsze warto mieć w kuchni pod ręką. Jest w pełni naturalna, a przy tym szalenie skuteczna. W przypadku czyszczenia kuchenek elektrycznych poradzi sobie nawet z bardzo opornymi plamami np. po zaschniętym tłuszczu. Sposobów na wykorzystanie sody oczyszczonej jest kilka. Poznajcie je i wybierzcie te, które będą dla Was najwygodniejsze do wykorzystania:

  • Soda oczyszczona – wykorzystajcie ten proszek do usunięcia starych plam. Tłusty osad czy przypalone resztki posypcie sodą oczyszczoną i pozostawcie na kilka minut. Następnie za pomocą wilgotnej ściereczki zmyjcie powierzchnię kuchenki. Procedurę można powtórzyć, aż do całkowitego usunięcia zanieczyszczeń.
  • Soda i ocet – ten niezastąpiony duet doskonale sprawdzi się do wyczyszczenia kuchenki elektrycznej. Wystarczy, że rozpuścicie sodę w  occie tak,  aby powstała wodnista mikstura, którą będziecie mogli spryskać wszystkie zanieczyszczenia. Substancja ta gwarantuje zniknięcie wszelkich plam i osadów. Na koniec płytę kuchenki przetrzyjcie wilgotną szmatką i osuszcie papierowym ręcznikiem.
  • Soda i woda utleniona – ta mieszanka świetnie sprawdzi się, jeżeli na Waszej kuchence elektrycznej występują przypalenia. Wystarczy na bazie tych dwóch produktów wykonać pastę i za pomocą delikatniej gąbeczki dokładnie wyczyścić przypalone miejsca. Na koniec płytę wystarczy przemyć wilgotną szmatką i osuszyć.
Jak wyczyścić kuchenkę elektryczną

Płyn do mycia naczyń – skuteczny sposób na czystą kuchenkę elektryczną

Inną łatwą metodą na wyczyszczenie kuchenki elektrycznej jest skorzystanie ze zwykłego płynu do mycia naczyń. Sprawdzi się ona zarówno w przypadku codziennych zabrudzeń jak i tłustych plam np. po sosie. Na zwilżoną gąbkę nałóżcie niewielką ilość płynu do mycia naczyń i przetrzyjcie powierzchnię płyty kuchenki. Na koniec użyjcie płynu do mycia szyb, celem nabłyszczenia powierzchni kuchenki. Wyczyszczona w ten sposób kuchenka elektryczna będzie perfekcyjnie czysta i błyszcząca bez smug.

Czyszczenie kuchenki płynem do szyb

Skutecznym sposobem na czystą płytę elektryczną jest także wykorzystanie płynu do mycia szyb. Wiele z nich zawiera w sobie dodatek  alkoholu, co sprawia, że przy okazji metoda ta pozwala na utrzymanie odpowiedniej higieny. Powierzchnia płyty grzewczej kuchenki elektrycznej wykonana jest z materiału, który przypomina szkło dlatego czyszczenie kuchenki za pomocą płynu do mycia okien pozwala na uzyskanie połysku.

Na koniec czyszczenie wypolerujcie płytę za pomocą bawełnianej ściereczki.

Niezależnie od tego, z jakiego typu kuchenki korzystacie, warto zadbać o jej czystość i higienę. Jest to ważne zarówno z punktu widzenia estetyki, bezpieczeństwa, komfortu jak i zdrowia. Skoro wiesz już, jak wyczyścić kuchenkę elektryczną to czas brać się do pracy!

Dowiedz się też, jak wyczyścić zlew kuchenny.