Jak wyczyścić kuchenkę indukcyjną w 6 krokach?

Jak wyczyścić kuchenkę indukcyjną? Tego rodzaju płyty są jednym z bardziej innowacyjnych rozwiązań, które zyskują z roku na rok coraz większą popularność w naszych kuchniach. Gotowanie na indukcji jest szybkie, komfortowe i bezpieczne. Dowiedzcie się, jak sprawnie ją oczyścić i cieszcie się błyskiem w każdym zakątku Waszej kuchni!

Jak wyczyścić kuchenkę indukcyjną

Czyszczenie płyty indukcyjnej

Kuchnia to serce każdego domu. A sercem każdej kuchni jest oczywiście kuchenka do gotowania. W ostatnich latach coraz chętniej sięgamy po nowoczesne technologie, do których należy między innymi płyta indukcyjna. Urządzenie to generuje specjalne pole magnetyczne, które sprawia, że dochodzi do bezpośredniego nagrzewania naczyń. Efekt następuje niemalże momentalnie! Jednak jak każdy element w kuchni i płyta indukcyjna może się zabrudzić podczas gotowania. Regularne czyszczenie jej powierzchni eliminuje gromadzenie się  tłuszczu czy resztek jedzenia. Ponadto czysta płyta działa efektywniej. Poznajcie skuteczne sposoby na czyszczenie kuchenki indukcyjnej!

Jak wyczyścić kuchenkę indukcyjną krok po kroku

Jak wyczyścić kuchenkę indukcyjną? To dziecinnie proste! Jej powierzchnia jest idealnie gładka i płaska, więc utrzymanie jej w czystości nie wymaga specjalnych zabiegów. Jednak warto pamiętać o zastosowaniu kilku zasad, które sprawią, że urządzenie to będzie bezpieczne, trwałe i zachowa estetyczne wygląd przez długi czas.

Krok 1:  Zacznijcie od przygotowania samej powierzchni płyty. Zadbajcie o to, aby kuchenka była wyłączona z zasilania. Następnie usuńcie z niej wszystkie przedmioty jak garnki czy patelnie na indukcję. Przetrzyjcie powierzchnię płyty lekko zwilżonym ręcznikiem papierowym usuwając luźne resztki, okruszki i inne świeżo powstałe zabrudzenia. Wybierzcie jedną z technik czyszczenia (możecie postawić na domowe sposoby lub gotowe produkty do czyszczenia płyt indukcyjnych) i do dzieła!

Krok 2: Jak wyczyścić kuchenkę indukcyjną po wstępnym przygotowaniu się? Weź środek czyszczący lub samodzielnie wykonajcie domową pastę do czyszczenia na bazie sody i  octu. Za pomocą gąbeczki  lub szmatki, rozprowadźcie  pastę lub środek po całej powierzchni płyty. W miejscach, w których występują szczególne plamy i zabrudzenia (np. zaschnięty tłuszcz) pozostawcie grubszą warstwę. Odczekajcie ok. 5 minut, aby środek lub pasta mogły zacząć skutecznie działać i rozpuścić tłuste zabrudzenia.

Uwaga: jeśli decydujecie się na czyszczenie indukcji za pomocą octu zadbajcie o to, aby uniknąć nadmiernej ilości płynu, która mogłaby dostać się do wnętrza całego urządzeniu! Jeśli nie przepadacie za drażniących zapachem octu spirytusowego, możecie zastąpić go bardziej przyjaznym octem jabłkowym.

Krok 3: Nie zapomnijcie o czyszczeniu krawędzi płyty indukcyjnej. Niektóre urządzenia nie posiadają rantu, ale znajdują się bezpośrednio na blacie. Powoduje to, że między blat a płytę mogą dostać się różne resztki, okruszki i brud. Do czyszczenia krawędzi płyty świetnie sprawdzą się drewniane wykałaczki.  Końcówkę wykałaczki owińcie papierowym ręcznikiem i zwilżcie np. w roztworze octu i wody. Następie precyzyjnie wydłubcie osad i resztki i umyjcie te wolną przestrzeń. Na koniec możecie jeszcze przeczyścić całą krawędź płyty indukcyjnej wykorzystując starą szczoteczkę do zębów.

Krok 4: W kolejnym kroku usuńcie środek lub pastę z powierzchni płyty za pomocą czystej zwilżonej ściereczki lub ręcznika papierowego. Zwróćcie uwagę czy powierzchnia indukcji jest gładka. Jeśli nadal pozostały na niej plamy przystąpcie do kolejnego kroku. Jeśli kuchenka już na tym etapie jest czysta możecie zabierać się za kolejne kulinarne wyzwania!

Krok 5:  Jeśli płyta indukcyjna nadal jest brudna możecie użyć nieco mocniejszego środka do czyszczenia (np. mleczka czyszczącego). Nałóżcie środek  na zabrudzone miejsce i kolistymi ruchami za pomocą gąbki zacznijcie pocierać plamy. Innym sposobem jest zasypanie trudno czyszczącej się plamy warstwą sody oczyszczonej i odczekanie kilkunastu minut, a następnie domycie miejsca za pomocą wilgotnej gąbeczki.

Uwaga: w awaryjnych sytuacjach można też użyć profesjonalnego skrobaka. Należy jednak pamiętać, że złe użytkowanie może doprowadzić do powstania rys na powierzchni grzewczej płyty.

Krok 6: Gdy powierzchnia płyty jest dokładnie oczyszczona, należy ją wypolerować. Można to zrobić za pomocą zwykłej ściereczki z mikrofibry. Świetnie sprawdzą się także klasyczne preparaty do mycia szyb. Pozwoli to na uniknięcie powstania smug i zacieków po myciu.

Jak wyczyścić kuchenkę indukcyjną

Dlaczego  czyścić płytę indukcyjną?

Aby Wasza kuchenka była zawsze idealnie lśniącą najważniejsza jest oczywiście regularność. To właśnie systematyczne mycie płyty indukcyjnej jest kluczowe dla trwałości i estetycznego wyglądu tego urządzenia. Przecierajcie powierzchnię płyty po każdym jej użyciu. Gotowanie na powstałych już wcześniej plamach, zaciekach czy przypalonych resztkach tylko pogłębia problem. Brudna płyta indukcyjne działa znacznie mniej efektywnie, może zakłócać działanie czujników i utrudniać osiąganie wybranej przez Was temperatury do gotowania. Osady, które tworzą się z resztek mogą prowadzić do powstania trwałych zarysowań i uszkodzeń. Warto przy tym pamiętać, że najczęściej urządzenia te wybieramy z myślą o długotrwałym użytkowaniu. Należy więc mieć na uwadze, że czysta powierzchnia płyty wpływa na kondycję całego urządzenia i jego wydajność.

Ponadto błysk na płycie to błysk w całej kuchni — idealnie wyczyszczona płyta indukcyjna daje niezwykle estetyczny efekt i buduje wrażenie porządku w całym pomieszczeniu.

Jak wyczyścić kuchenkę indukcyjną

Czym nie wolno czyścić indukcji?

Pamiętajcie, aby nie popełniać poniższych błędów. Czyszczenie indukcji jest naprawdę proste, a zbyt skomplikowane metody mogą całkowicie zniszczyć urządzenie. Pod żadnym pozorem nie używajcie metalowych  ani stalowych narzędzi, które mają ostrą lub szorstką krawędź. Zrezygnujcie z ostrych szczotek, a także wszelkich druciaków. Nie jest zalecane korzystanie z szorstkiej strony gąbki. Wszystkie te elementy mogą doprowadzić do zniszczenia powierzchni płyty i zarysowań. Zakazane jest także stosowanie na powierzchni płyty substancji żrących oraz substancji z chlorem. Mogą one uszkodzić powłokę chroniącą płytę indukcyjną.  Skoro wiesz już, jak wyczyścić kuchenkę indukcyjną, możesz zabierać się do pracy!

Zadbajcie o każdy szczegół w Waszej kuchni i cieszcie się sprawnymi urządzeniami przez długie lata! Sprawdź też, jak wyczyścić piekarnik.