Jak wyczyścić lodówkę? To jedno z najważniejszych urządzeń w naszej kuchni. Bez niej długotrwałe przechowywanie jedzenia nie byłoby możliwe, co znacznie utrudniłoby codzienne życie. Jednak aby lodówka prawidłowo spełniała swoją funkcję, musi być utrzymana w szczególnej czystości. Sprawdź nasze sposoby, jak najlepiej wyczyścić lodówkę!
Jak wyczyścić lodówkę? Wskazówki
Regularne czyszczenie lodówki jest bardzo ważne, ponieważ ma ona bezpośredni kontakt z żywnością, którą następnie spożywamy. Nagromadzenie zabrudzeń w lodówce prowadzić może do szybkiego rozwoju szkodliwych bakterii, wydzielania nieprzyjemnego zapachu i ostatecznie szybszego psucia się zarówno jedzenia, jak i samego urządzenia.
W utrzymaniu lodówki w czystości, oprócz podstawowych zabiegów, ważne jest także stosowanie kilku zabiegów pielęgnacyjnych. Pamiętaj o wymienianiu uszkodzonych uszczelek, w razie potrzeby rozmrażaniu zamrażarki, czyszczeniu filtra do wody, jeśli twoja lodówka posiada funkcję kostkarki do lodu.
Kluczowy dla utrzymania lodówki w czystości jest także odpowiedni sposób przechowywania jedzenia. Postaraj się nie zapełniać lodówki po brzegi, ponieważ to uniemożliwia poprawną cyrkulację powietrza. Produkty takie jak surowe mięso czy ryby zawsze przechowuj w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Ugotowane jedzenie odkładaj do lodówki dopiero gdy ostygnie, ponieważ dzięki temu unikniesz powstawania nadmiernej ilości wilgoci i gwałtownej zmiany temperatury w lodówce.
Podczas czyszczenia lodówki nie zapominaj o drobnych zakamarkach, łatwych do przeoczenia. Przed powtórnym włożeniem jedzenia i uruchomieniem lodówki upewnij się, że wszystkie uszczelki, narożniki czy wgłębienia są wyczyszczone. Aby dotrzeć do trudnodostępnych miejsc, możesz posłużyć się na przykład patyczkami kosmetycznymi.
Podczas sprzątania nie zapominaj także o własnym komforcie i bezpieczeństwie. Rękawiczki uchronią Cię od drażniących właściwości środków chemicznych, więc nie bój się z nich korzystać.
Jak wyczyścić lodówkę krok po kroku
- Czyszczenie lodówki zawsze zaczynaj od odłączenia jej od prądu. Dzięki temu unikniesz uszkodzenia urządzenia i zadbasz o własne bezpieczeństwo.
- Następnie opróżnij lodówkę z jej zawartości i ułóż ją w bezpiecznym i chłodnym miejscu. Nie odkładaj produktów na słońcu lub w miejscach bardzo nagrzanych, ponieważ nawet kilkudziesięciominutowe przebywanie w takich warunkach może być dla niektórych z nich szkodliwe. To może być też dobra okazja, żeby sprawdzić daty ważności wszystkich przechowywanych w lodówce rzeczy.
- Wyciągnij wszystkie ruchome elementy (półki, raszki, szuflady) i dokładnie je umyj.
- Następnym krokiem jest umycie wnętrza lodówki. Zacznij od góry i wyczyść ściany boczne i tylną. Nie zapomnij dokładnie wytrzeć całej powierzchni szmatką nasączoną wodą, tak aby usunąć pozostałości środka czyszczącego.
- Ostatnim etapem czyszczenia lodówki jest jej umycie na zewnątrz, ułożenie na miejsce wszystkich ruchomych części, włożenie jedzenia i włączenia urządzenia. Pamiętaj, aby nie robić tego, zanim upewnisz się, że wnętrze lodówki jest całkowicie suche.
Jak wyczyścić lodówkę wodą z octem?
Roztwór wody z octem jest jednym z najpopularniejszych domowych sposób na mycie urządzeń kuchennych. Aby go przygotować, pomieszaj wodę i ocet w proporcji 2:1 i dokładnie wymieszaj. Następnie zwilż szmatkę w tak przygotowanym roztworze i umyj wnętrze lodówki.
Roztwór wody i octu idealnie nadaje się także do wyczyszczenia szklanych półek, jednak i tak warto wcześniej umyć je w zmywarce lub w zlewie przy użyciu płynu do mycia naczyń.
Aby uniknąć nieprzyjemnego i intensywnego zapachu octu, do roztworu możesz dodać kilka kropel soku z cytryny lub płynu do mycia naczyń, które powinny załagodzić jego drażniącą woń.
Jak wyczyścić lodówkę za pomocą sody oczyszczonej?
Mycie lodówki za pomocą sody oczyszczonej jest także bardzo skutecznym i popularnym sposobem na pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń. Do miseczki wsyp opakowanie sody, a następnie nalej małą ilość wody, tak aby powstała gęsta pasta. Za pomocą ściereczki lub delikatnej gąbki rozprowadź pastę po ściankach lodówki, tak aby pozbyć się brudu.
Pasta z sody oczyszczonej pomoże uporać się także z żółtymi odbarwieniami. Przykryj plamę niewielką ilością pasty, a następnie pozostaw ją tak na około godzinę. Po zmyciu pasty, po zabrudzeniu nie będzie śladu!
Jeśli Twoja lodówka nie była czyszczona przez dłuższy czas i potrzebuje porządnego odświeżenia, najlepszy efekt osiągniesz dzięki dodaniu do pasty kilku łyżeczek octu. Dzięki temu wzmocnisz działanie obu substancji, a pożądany efekt osiągniesz znacznie szybciej.
Jak wyczyścić lodówkę za pomocą kwasku cytrynowego?
Kwasek cytrynowy możesz zastąpić także wyciśniętym sokiem z cytryny, ponieważ ich działanie jest takie samo. Aby przygotować potrzebny do wyczyszczenia lodówki roztwór, nalej do miski ok. 2 szklanek letniej wody i nasyp kilka łyżeczek kwasku (możesz go zastąpić sokiem z 3 cytryn). Następnie przetrzyj wnętrze lodówki ścierką nasączoną roztworem i pozostaw go na ściankach przez około 15 minut. Po tym czasie całość dokładnie przetrzyj czystą, wilgotną szmatką.
Niewątpliwą zaletą tej metody jest to, że cytryna doskonale wywabia nieprzyjemny zapach wydobywający się z lodówki i zastępuje go swoim świeżym, cytrynowym. Jeśli chcesz zapobiec powstawaniu nieprzyjemnego zapachu w lodówce w przyszłości, możesz zawsze trzymać w niej przeciętą na pół cytrynę, dzięki czemu Twoja lodówka będzie pachniała jak nowa.
Jak wyczyścić lodówkę? O tym warto pamiętać
Aby utrzymać higienę w lodówce i uniknąć trwałych lub uciążliwych zabrudzeń w przyszłości, przecieraj wnętrze lodówki co najmniej raz w tygodniu. Podczas takiego mycia usuń nadmiar nagromadzonej wody lub powstałe zacieki, sprawdź daty ważności produktów, wyrzuć nieświeżą żywność. Jeśli będziesz się trzymać tej zasady, generalne czyszczenie możesz robić raz na kwartał.
Jeśli z twojej lodówki ulatnia się nieprzyjemny zapach, możesz włożyć do niej połówkę przeciętej cytryny – jest ona doskonałym pochłaniaczem uciążliwych zapachów. Cytrynę możesz zastąpić także specjalistycznym pochłaniaczem zapachów, dostępnym powszechnie w sklepach. Jeśli jednak preferujesz naturalne sposoby, idealnie sprawdzi się do tego zadania także nasypana do miseczki mielona kawa lub soda oczyszczona.
Dowiedz się również, jak wyczyścić zlew kuchenny.