Jak wyczyścić mikrofalówkę krok po kroku?

Mikrofalówka to urządzenie, dzięki któremu w szybki, wygodny i zdrowy sposób podgrzejesz posiłek. Dla wielu osób to urządzenie codziennego użytku dlatego ważne jest, aby zadbać o regularne czyszczenie i utrzymanie jej  w dobrej kondycji. Dowiedzcie się, jak wyczyścić mikrofalówkę krok po kroku!

Jak wyczyścić mikrofalówkę

Jak wyczyścić mikrofalówkę?

Szybkie i intensywne  tempo życia sprawia, że codzienne przygotowywanie posiłków bywa prawdziwym wyzwaniem. Dlatego możliwość szybkiego odgrzania obiadu z poprzedniego dnia w kuchence mikrofalowej pozwala na zaoszczędzenie dużej ilości czasu. Ma ona swoich zwolenników i przeciwników, jednak urządzenie to bywa naprawdę skuteczne i wygodne. Aby w pełni bezpiecznie i zdrowo móc z niego korzystać, warto zadbać o jego odpowiednią pielęgnację i higienę. Jak czyścić mikrofalówkę? Przede wszystkim regularnie. Systematyczne czyszczenie pozwala zapobiec osadzaniu się grubej warstwy tłuszczu i brudu, dzięki czemu jest znacznie łatwiejsze.

Czyszczenie mikrofali krok po kroku!

Przygotowaliśmy dzisiaj dla Was podpowiedzi na to, jak usunąć brud z mikrofalówki w bardzo łatwy sposób. Najważniejsza jest systematyczność. Najlepiej przetrzeć wnętrze mikrofalówki po każdym użyciu. Możesz do tego wykorzystać delikatną ściereczkę lub wilgotną gąbkę, wodę i płyn do mycia naczyń. Regularne mycie mikrofalówki pozwala na wyeliminowanie zapachu jedzenia oraz na zachowanie tak istotnej w kuchni higieny.

Dobierz środki do czyszczenia mikrofalówki

Jak wyczyścić mikrofalówkę? Dobierz odpowiednie detergenty! Środki do czyszczenia mikrofalówek można znaleźć niemalże w każdym sklepie. Jednak bez większego problemu możecie je przygotować samodzielnie z produktów, które macie w swojej kuchni. Wystarczy woda z odrobiną octu, lub roztwór z sody oczyszczonej, albo cytryna. Do czyszczenia mikrofalówki świetnie nadaję się też klasyczny płyn do mycia naczyń.

Skuteczne czyszczenie wnętrza mikrofalówki

Po wybraniu odpowiednich środków warto przygotować się odpowiednio do pracy. Pod ręką warto mieć miseczkę z wodą, szmatkę lub gąbeczkę. W przypadku roztworu octu lub sody czy cytryny należy połączyć składniki z wodą, wlać je do kubka lub innego naczynia i przez 5 minut podgrzewać. Unosząca się para powstała w wyniku podgrzewania dotrze do wszelkich zakamarków mikrofalówki. Na koniec oczyśćcie dokładnie ściany oraz talerz czystą szmatką. Jeśli czyścicie mikrofalówkę przy użyciu delikatnego płynu do mycia naczyń wybierzcie mycie gąbką. Następnie wilgotną szmatką zdejmijcie nadmiar powstałej piany. Pamiętajcie o dokładnym wyczyszczeniu talerza z mikrofalówki! Niektórzy producencie dopuszczają mycie go w zmywarce, co w znacznym stopniu uławia proces czyszczenia.

Jak wyczyścić mikrofalówkę? Wykorzystaj sodę

Soda czyszcząca może się przydać nie tylko jako dodatek do parującego roztworu. Możesz ją też wykorzystać bezpośrednio do czyszczenia mikrofalówki. Jak wyczyścić mikrofalówkę sodą? Wystarczy nanieść odrobinę proszku na wilgotną gąbkę i kolistymi ruchamy myć zarówno ściany, talerz jak i drzwi. Na koniec wilgotną ściereczką dokładnie umyj wnętrze mikrofali, alby zmyć cały powstały osad.

Mycie drzwiczek mikrofalówki

Pamiętajcie także o dokładnym umyciu drzwiczek, zawiasów i uszczelek. W tych zakamarkach może się czaić naprawdę sporo brudu. Jeśli wybraliście opcję parowego czyszczenia mikrofalówki, koniecznie niezależnie umyjcie drzwiczki z każdej ze stron. Możecie do tego wykorzystać także detergent z alkoholem.

Jak usunąć zapach z mikrofalówki?

Stosunkowo często w mikrofalówce pojawia się nieprzyjemny zapach. Podgrzewa się w niej rozmaite potrawy, których zapachy się mieszają, tworząc z czasem nieprzyjemną woń. Może się też zdarzyć, że w trakcie podgrzewania jedzenie się przypali, pozostawiając po sobie nieprzyjemny zapach spalenizny. Co gorsza, często utrzymuje się on dość długo i może przenikać do kolejnych podgrzewanych posiłków. 

Mamy dla Was jednak dwa świetne patenty na usunięcie zapachu z kuchenki mikrofalowej. Pierwszy z nich to mikstura oparta na proszku do pieczenia. Do świeżo przegotowanej szklanki wody (niepełna szklanka!) wsypcie 2 łyżki proszku do pieczenia i wstawcie na ok. 5 minut do mikrofalówki. Zapach z pewnością zniknie.

Jeśli chcecie sprawić, aby Wasza mikrofalówka pachniała świeżością,  możecie skorzystać z innej metody. Do jej wykonania przyda się cytryna, która pochłania nieprzyjemne zapachy. Wyciśnijcie z cytryny sok do małej salaterki, dolejcie ciepłej wody i wstawcie na 7 minut do mikrofalówki. Cząsteczki pary usuną zapach, a Wasza mikrofalówka będzie pachniała delikatną, cytrusową nutą.

Jak wyczyścić wentylator w mikrofalówce?

Chociaż mikrofalówka należy do małych urządzeń, w jej wnętrzu kryje się trochę zakamarków. Jednym z nich jest wentylator. Aby go dokładnie wyczyścić, należy skorzystać z metody, która wykorzystuje parę. Następnie, za pomocą drobnej szczoteczki (może być także nieużywana szczoteczka do zębów) dokładnie umyć każdy element. Na koniec przetrzyjcie powierzchnię ręcznikiem papierowym, który dokładnie zbierze wszelkie pozostałości.

Jak dbać o kuchenkę mikrofalową?

Odpowiednia pielęgnacja jest kluczem do sukcesu, Waszego zdrowia oraz długowieczności sprzętu. Przede wszystkim warto zadbać o regularność.  Systematyczne pozbywanie się brudu pozwoli na to, aby mikrofalówka mogła Wam służyć naprawdę przez całe lata. Warto także zadbać o odpowiednie dobranie i przygotowanie naczyń, w których podgrzewać będziecie swoje posiłki. Pamiętajcie, że nie każde naczynie nadaje się do użycia w mikrofalówce! Bardzo ważne jest korzystanie wyłącznie z tych naczyń, które producent dopuszcza do użycia w kuchence.

Na szczęście, ta lista jest dość długa i bez problemu znajdziesz odpowiednie, które będą umożliwiały w pełni bezpieczne korzystanie z tego urządzenia. Warto także wybierać takie produkty, które mają pokrywkę. Podgrzewanie w mikrofalówce może powodować, że jedzenie może się rozpryskiwać. Korzystając z naczyń z pokrywką możecie tego uniknąć i zapobiec nadmiernemu budzeniu Waszego urządzenia.

Dbajcie o regularność i cieszcie się zdrowymi posiłkami na co dzień! Sprawdź też, jak wyczyścić piekarnik.