Jak wyczyścić patelnię? Patelnia należy do jednego z częściej używanych naczyń w każdej kuchni. Niestety podczas procesu smażenia lub duszenia patelnia często ulega solidnemu zabrudzeniu. Poznajcie przepisy na to jak wyczyścić patelnię i cieszyć się idealnym błyskiem w kuchni na co dzień!
Czyszczenie patelni
Nawet najbardziej doświadczony kucharz wie, że przygotowanie niektórych potraw wiąże się z wielkim bałaganem… i sprzątaniem. Dotyczy to nie tylko porządkowania samej kuchni, ale także czyszczenia naczyń i akcesoriów. Patelnia w wyniku smażenia i duszenia w łatwy sposób może ulec przypaleniu. Warto wiedzieć, w jaki sposobów poradzić sobie z brudną patelnią. Przygotowaliśmy dla Was proste triki na to, jak wyczyścić patelnię!
Akcja – reakcja, czyli nie czekajcie z myciem
Kluczem do sukcesu w utrzymaniu naczyń kuchennych w świetnej kondycji jest szybka reakcja. Nie czekajcie z myciem i czyszczeniem, ale zadbajcie o to zaraz po zakończeniu przygotowania posiłku. Oczywiście poczekajcie, aż patelnia ostygnie. Najważniejsze, aby nie dopuścić do zaschnięcia resztek. W tym celu należy patelnię namoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego płynu do mycia naczyń. Delikatne, codzienne przypalenia już na tym etapie bez problemu usunięcie za pomocą gąbki lub szmatki.
Jak wyczyścić patelnię krok po kroku?
Czyszczenie patelni to czynność, którą większość z nas wykonuje nawet kilka razy w tygodniu. Nie jest to trudny zabieg pielęgnacyjny, ale warto wziąć pod uwagę zarówno budowę patelni, jej powłokę, a także rodzaj przypalenia. Zacznijmy od początku!
Czyszczenie patelni krok po kroku
Poznajcie nasz przepis na czystą patelnię!
Czas na ostygnięcie
Wiele osób nie wie, że wrzucenie rozgrzanej jeszcze patelni do zlewu z zimną wodą wcale jej nie służy. Przeciwnie! Może doprowadzić do uszkodzenia jej powłoki. Dlatego warto dać patelni czas, aby sama ostygła. Po użyciu wystarczy zabezpieczyć ją w miejscu, w którym się już nie nagrzewa i odczekać ok. 15-20 minut.
Namoczenie
Zanim przystąpicie do czyszczenia patelni warto ją chociaż na chwile namoczyć w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Pozwoli to na rozpuszczenie cząsteczek tłuszczu i pozwoli na łatwiejsze usunięcie wszystkich resztek.
Mycie patelni
To, czym umyjecie patelnię powinno zależeć od stopnia jej zabrudzenia, a także rodzaju powłoki. Delikatny płyn do mycia naczyń świetnie poradzi sobie z prostymi zabrudzeniami i lekkimi przypaleniami. Jeśli jednak patelnia jest bardzo brudna warto zastosować kilka innych metod. Pamiętaj jednak, że jeśli patelnia posiada powłoki nieprzywierające nie należy jej szorować ostrymi narzędziami!
Poniżej naturalne sposoby na czyszczenie patelni:
Kąpiel sodowa
Soda oczyszczona to niezastąpiony składnik w każdej kuchni, który radzi sobie nawet z uporczywym brudem. Świetnym sposobem na wyczyszczenie patelni jest wykonanie kąpieli sodowej. Na czym ona polega? Zasyp całe dno patelni sodą oczyszczoną, a następnie zalej ciepłą wodą. Pozostaw na kilka minut i za pomocą gładkiej strony gąbeczki usuń zabrudzenia i ewentualne resztki. Soda doskonale poradzi sobie zarówno z tłuszczem jak i miejscami po przypaleniu. Na koniec spłuszcie obficie letnią wodą. Gotowe!
Czyszczenie patelni sodą oczyszczoną z wodą utlenioną
Ta metoda świetnie sprawdzi się zwłaszcza na patelni bez powłoki np. na patelni ze stali nierdzewnej. W przypadku patelni z powłoką ceramiczną, czy teflonową, pasta może doprowadzić do zarysowania dlatego należy bardzo uważać podczas czyszczenia. Wystarczy wykonać domową pastę. Jak zrobić pastę z sody? W miseczce wymieszajcie 6 łyżeczek sody z 1/4 szklanki wody utlenionej. Ta metoda doskonale sprawdzi się także do oczyszczania spodu patelni, który również często ulega zabrudzeniu podczas użytkowania.
Zagotowanie sody oczyszczonej
Jeśli samo moczenie w wodzie z sodą nie zda egzaminu, możecie wykorzystać patent z gotowaniem. Przygotujcie kąpiel sodową, a następnie postawcie patelnię na kuchence i podgrzewajcie przez 15 minut. Pod wpływem kontaktu z bardzo gorącą wodą z sodą, zarówno tłuszcz jak i przypalone resztki powinny zniknąć po kilku ruchach czyszczenia. Pamiętajcie jednak, aby po gotowaniu dać patelni ponowny czas na ostygnięcie!
Czyszczenie octem winnym
Kolejnym naturalnym składnikiem, który idealnie sprawdzi się do czyszczenia patelni jest ocet winny. Jeśli powyższe metody nie przyniosą rezultatu możecie się pokusić o pewną alternatywę. Wystarczy zalać patelnię octem winnym i pozostawić na całą dobę. Metoda ta jest dość czasochłonna, ale z pewnością pozwoli na usunięcie wszystkich zabrudzeń z powierzchni patelni.
Mycie patelni kwaskiem cytrynowym
Kwasek cytrynowy bywa bardzo przydatnym składnikiem w gospodarstwie domowym. Rozpuście jedną łyżeczkę kwasku cytrynowego w ciepłej wodzie, a następnie zagotujcie. Powstałym płynem zalejcie brudną patelnię i poczekajcie kilka godzin. Mikstura pozwoli na usunięcie zabrudzeń, a dodatkowo również nabłyszczy patelnię.
Czyszczenie patelni kostką do zmywarki
To kolejna metoda warta uwagi, jednak warto pamiętać, że nie jest ona już w pełni naturalna. Wykorzystanie kostki do zmywarki to rewelacyjny sposób na pozbycie się oznak przypalenia. Wystarczy na powierzchni patelni położyć kostkę do zmywarki i zalać gorącą wodą. Poczekajcie, aż kostka się w pełni rozpuści.
Wykorzystanie piekarnika
Ta metoda dotyczy wyłącznie tych patelni, z których można korzystać w piekarniku. Wystarczy zalać sodę oczyszczoną lub kostkę do zmywarki gorącą wodą i wstawić do nagrzanego do 100°C piekarnika. Po upływie ok. 15 minut należy wyłączyć urządzenie i odczekać, aż patelnia będzie sucha.
Osuszanie patelni
Na koniec po myciu powierzchnię patelni warto osuszyć, aby nie powstały na niej zacieki. Można to zrobić za pomocą ręcznika papierowego lub wielorazowej ściereczki bawełnianej.
Unikajcie przypalania!
Najprostszą metodą walki z przypaleniami i mocnymi zabrudzeniami jest niedoprowadzenie do ich powstania. Pamiętajcie, aby podczas procesu gotowania i smażenia kontrolować to co dzieje się na patelni i w razie co reagować. Warto mieszać jedzenie i regularnie sprawdzać poziom wysmażenia i dobierać odpowiedni stopień grzania kuchenki.
Dowiedz się również, jak ugotować brokuły.