Jak wyczyścić piekarnik? Sprawdź 5 porad

Jak wyczyścić piekarnik? To bywa zmorą niejednej pani domu. Mimo zachowania szczególnej uważności podczas pieczenia, na powierzchni piekarnika zawsze może osadzić się warstwa tłuszczu czy resztek jedzenia. Dlatego tak ważna jest regularność i dobry patent na czysty piekarnik. Mamy dla Was 5 sprawdzonych porad na prawdziwy błysk w piekarniku!

Jak czyścić piekarnik?

Czysty piekarnik to podstawa udanego dania. Nie ma nic gorszego niż przenikające się zapachy wytrwanych dań i pysznych deserów. Oprócz tego, że brudny piekarnik wpływa na smak, nie jest zbyt higieniczny i nie wygląda zbyt estetycznie. Dlatego tak ważne, aby dbać o systematyczne czyszczenie zarówno szyby jak i całego wnętrza. Przygotowaliśmy 5 sprawdzonych przez nas sposobów na czysty piekarnik. Wybierzcie ten, który sprawdzi się w Waszej kuchni najlepiej!

5 sposobów na czysty piekarnik

Poznajcie 5 prostych sposobów na to jak wyczyścić piekarnik bez chemii. Domowe sposoby na czyszczenie kuchni są coraz bardziej popularne i chętnie wprowadzamy je do codzienności, bowiem są niezawodne i, przede wszystkim, proekologiczne. Zabrudzony piekarnik nie tylko kiepsko wygląda, ale jest także nośnikiem wielu niekorzystnych dla zdrowia substancji. Dlatego w zależności od tego jak intensywnie go używacie, warto zadbać o systematyczne i regularne oczyszczanie. Pamiętajcie, że im starszy jest brud tym trudniej jest go usunąć z powierzchni piekarnika.

1. Czyszczenie piekarnika wodą z octem

Naturalne sposoby bywają najprostsze i najskuteczniejsze. Dlatego polecamy Wam, aby w pierwszej kolejności sięgnąć po dwa produkty, które niemal każdy ma w kuchni pod ręką. Woda i ocet do czyszczenia piekarnika nadadzą się doskonale. Jak wyczyścić piekarnik naturalnym sposobem? Należy przygotować mieszankę tych dwóch składników w proporcji 1:1 i za pomocą nasączonej w roztworze gąbeczki dokładnie myć piekarnik, rozpoczynając od górnej  jego części. Płyn możesz również przelać do butelki z atomizerem, która ułatwi rozpylenie go na całej powierzchni piekarnika.

Wskazówka: jeśli przeszkadza Wam zapach octu wystarczy dodać do mikstury odrobinę ulubionego olejku eterycznego!

Jak wyczyścić piekarnik

2. Soda do czyszczenia piekarnika

Kolejnym sposobem, który jest  w pełni ekologiczny, jest wykorzystanie sody oczyszczonej. Aby skutecznie wyczyścić piekarnik, posypcie przypalone miejsca sodą, a następnie opryskajcie je obficie czystą wodą. Pozostawcie na jakiś czas, a następnie za pomocą ręcznika papierowego zetrzyjcie sodę wraz z brudem!

Soda do czyszczenia piekarnika może być także wykorzystana w zupełnie inny sposób.  Można ją wykorzystać do stworzenia pasty czyszczącej. To doskonały patent na wszelkie nieczystości w kuchni (i nie tylko!). Jak wykonać samodzielnie pastę do czyszczenia piekarnika? Przygotujcie:

  • sodę oczyszczoną (1 opakowanie),
  • wodę (ok. 5 łyżek),
  • płatki mydlane,
  • kilka kropli ulubionego olejku eterycznego.

Należy rozpuścić płatki mydlane w ciepłej wodzie i wymieszać za pomocą drewnianej lub silikonowej szpatułki, dodać sodę oraz kilka kropli ulubionego olejku. Całość dokładnie mieszać do uzyskania jednolitej masy. Aby konsystencja stała się nieco bardziej płynna, wystarczy dodać 2 dodatkowe łyżki wody. Domowa pasta czyszcząca gotowa!

Wskazówka: płatki mydlane z powodzeniem mogą zostać zastąpione zwykłym, szarym mydłem. Wystarczy rozpuścić w wodzie kawałek szarego mydła i postępować zgodnie z kolejnymi krokami.

3. Jak wyczyścić piekarnik cytryną?

Mamy dla Was świetny patent na czyszczenie piekarnika cytryną. Wystarczy wycisnąć sok z 4-5 cytryn i wymieszać go z wodą. Powstałą ciecz wlać do naczynia żaroodpornego lub formy do pieczenia i wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 180°C na ok. 20 minut. Następnie należy odczekać, aż piekarnik nieco się ochłodzi i przemyć dokładnie jego wnętrze gąbeczką z małą ilością detergentu, np. płynu do mycia naczyń.

Jeżeli szukasz patentu na to jak wyczyścić piekarnik bez szorowania koniecznie wypróbuj ten sposób!

Wskazówka: już sama para wodna może pomóc oczyścić piekarnik. Jeśli nie macie pod ręką cytryny, wystarczy napełnić naczynie żaroodporne wodą i podgrzewać do ok 160°, aby para wodna wypełniła piekarnik. Następnie należy przetrzeć piekarnik wilgotną gąbką lub szmatką. Takie zabieg można wykonać po każdym użyciu piekarnika. Gotowe!

4. Tabletka do zmywarki wyczyści piekarnik!

Czy wiecie, że kapsułka do zmywarki z powodzeniem pomoże wyczyścić także piekarnik lub przypalony garnek? Środki czyszczące w niej zawarte poradzą sobie nawet z ciężkim brudem. Jak wyczyścić piekarnik kostką do zmywarki? Kostkę należy umieścić na dolnej blaszce, zalać ją wrzątkiem i włożyć do piekarnika nagrzanego do temperatury ok. 100°C. Kapsułka ulegnie powolnemu rozpuszczeniu, stanie się częścią pary wodnej i pomoże uwolnić brud, który czai się na ścianach piekarnika. Cały proces trwa ok. 60 minut. Na koniec należy wyciągnąć blachę i wytrzeć dokładnie piekarnik wilgotną ściereczką.

Wskazówka: kostki do zmywarki również możecie przygotować samodzielnie. Wystarczy podgrzać sodę oczyszczoną w piekarniku, a następnie wymieszać ją z solą, kwaskiem cytrynowym i wodą, a następnie  umieścić w foremkach na lód na minimum 5 godzin. Gotowe!

Jak wyczyścić piekarnik
Croissant Electric Oven Baking. Tasteful Croissant Buttery Pastry.

5. Czyszczenie piekarnika folią aluminiowa

Jeśli Wasz piekarnik nie chce współpracować i wcześniejsze metody zawiodły, możecie wykorzystać patent na czyszczenie piekarnika folią aluminiową. Wystarczy przygotować małe, poręczne kulki z folii. Uformujcie taką kulkę z folii aluminiowej, aby mieściła się w rękach i zacznijcie nią trzeć przypalone miejsca. Warto zwrócić uwagę na to, aby folia nie porysowała wnętrza piekarnika. Można także dodać odrobinę delikatnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń i wykorzystać folię niczym gąbeczkę pocierając trudne przypalenia. Ten sposób usuniecie nawet bardzo stare i zeschnięte przypalenia.

Wskazówka: jeśli brud jest naprawdę ciężki do usunięcia, zamiast płynu do mycia naczyń możecie użyć specjalnego mleczka do czyszczenia lub domowej pasty czyszczącej. Za pomocą folii szorujcie zabrudzone miejsca, aż do osiągnięcia oczekiwanego efektu. Zadbaj o swój piekarnik na co dzień. Pamiętaj, że ściany, dno i szybę piekarnika warto przecierać każdorazowo po jego użyciu. Pozwoli to na zachowanie ładnego zapachu i uniknięcie nadmiernie gromadzących się resztek tłuszczu

W czystym piekarniku przygotowywanie dań będzie dużo przyjemniejsze. Sprawdź na przykład, jak upiec chleb.