Pieczenie dań w piekarniku pozwala na ogromne urozmaicenie naszego menu i poszukiwanie nowych odsłon nawet bardzo tradycyjnych potraw. Niestety wiąże się to z powstawaniem trudnych do usunięcia zabrudzeń, które skutecznie mogą zniechęcić do tej formy gotowania. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wyczyścić przypalony piekarnik, koniecznie zapoznaj się z poradami poniżej.
Czyszczenie piekarnika – wskazówki ogólne
Usuwanie zabrudzeń nie będzie wyzwaniem jeśli przestrzegać będziesz kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim pamiętaj o regularności i przecieraj piekarnik od razu gdy zobaczysz na nim ślady tłuszczu lub jedzenia. Dzięki temu nie będą się one przypalać i przywierać do dna i ścianek piekarnika.
Do mycia sprzętów kuchennych nie zawsze potrzebować będziesz specjalistycznych środków. Zanim wybierzesz się do sklepu po chemię, warto wypróbować domowe sposoby. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze i czas, który musiałbyś poświecić na drogę za zakupy.
Zanim zabierzesz się za szorowanie, sprawdź, czy Twój piekarnik nie posiada funkcji automatycznego czyszczenia pyrolitycznego lub katalicznego. Wiele nowych modeli je posiada, a dzięki temu Twoja rola w sprzątaniu ograniczy się do przetarcia wnętrza piekarnika.
Do czyszczenia postaraj się nie używać drucianych gąbek, ponieważ mogą one trwale porysować ścianki piekarnika. Jeśli musisz zdrapać szczególnie uciążliwe zabrudzenie, wykorzystaj w tym celu drewniany przyrząd.
Pamiętaj, że oprócz wnętrza piekarnika, zabrudzeniom ulegają także blachy do pieczenia, drzwiczki czy ruszt, których nie możesz pominąć podczas sprzątania.
Jak wyczyścić przypalony piekarnik – przygotowanie
- Pamiętaj żeby nie myć gorącego piekarnika, ponieważ, oprócz tego, że możesz się poparzyć, niektóre środki chemiczne reagują z wysoką temperaturą i wydzielać się mogą wtedy niebezpieczne substancje.
- Usuń z dna piekarnika wszystkie resztki jedzenia, zalegającą folię, itp.
- Zabezpiecz uszczelki i wszystkie te elementy, które nie powinny się zamoczyć.
- Zapoznaj się ze wskazówkami od producenta, a następnie wyczyść piekarnik.
Jak wyczyścić przypalony piekarnik – domowe sposoby
Do umycia nawet starych zabrudzeń niekoniecznie potrzebować będziesz profesjonalnych środków chemicznych. Zanim po nie sięgniesz, spróbuj wykorzystać rzeczy, które na pewno masz w swojej kuchni. Poniżej znajdziesz porady, jak wyczyścić przypalony piekarnik za pomocą octu, sody oczyszczonej i pary wodnej.
Roztwór wody z octem – sprawdzony sposób na czyszczenie
Aby go przygotować, wymieszaj wodę i ocet w proporcji 1:1. Ta mieszanka idealnie nadaje się do codziennego sprzątania, ale pamiętaj, że ocet ma bardzo specyficzny i długo utrzymujący się zapach, nie czyść więc nim swojego piekarnika chwilę przed pieczeniem, jeśli nie chcesz, żeby danie zyskało octowy posmak.
Woda z sodą oczyszczoną – również sprawdzi się w czyszczeniu piekarnika
Ta metoda jest idealna w przypadku czyszczenia przypalonego piekarnika. Posyp wszystkie miejsca, w których znajdują się resztki jedzenia i plamy, a następnie polej je kilkoma kroplami wody, aby stworzyć gęstą pastę. Możesz przygotować ją także osobno w miseczce i później posmarować nią piekarnik. Mieszankę pozostaw na 2-3 godziny, aby zaczęła ona reagować z tłuszczem, następnie usuń ją za pomocą wilgotnej szmatki. Po brudzie nie będzie śladu!
Para wodna – taka „kąpiel” sprawdzi się do czyszczenia
Jeśli Twój piekarnik nie posiada funkcji automatycznego czyszczenia, możesz samodzielnie przygotować tzw. kąpiel parową, dzięki której przypalone resztki jedzenia zmiękną i dużo łatwiej będzie je później usunąć za pomocą zwykłej ścierki. Wystarczy, że do żaroodpornego naczynia wlejesz 3-4 szklanki wody, a następnie go podgrzejesz, tak aby woda zaczęła parować. Następnie poczekaj aż piekarnik wystygnie, wyciągnij naczynie, a ścianki przetrzyj szmatką i gotowe!
Para wodna i kapsułka od zmywarki – doskonałe połączenie
Jeśli zabrudzenia są wyjątkowo uciążliwe, możesz wypróbować także tę metodę. Postępuj tak samo jak w przypadku czyszczenia piekarnika za pomocą pary wodnej, ale do naczynia wrzuć także kapsułkę do zmywarki. Wzmocni ona działanie pary i pomoże przy zmiękczeniu przypalonych plam.
Kiedy zabrudzenia są wyjątkowo uciążliwe i nie można wyczyścić ich za pomocą domowych sposobów, warto skorzystać z pomocy specjalistycznych środków chemicznych. Na rynku dostępna jest ich bardzo szeroka oferta, dlatego przed zakupem warto zastanowić się, jakie są nasze dokładne oczekiwania, a następnie wybrać produkt i postępować zgodnie ze wskazówkami producenta.
Jak wyczyścić blachę do pieczenia?
Skoro poznałeś już sposoby jak wyczyścić przypalony piekarnik, warto dowiedzieć się także, w jaki sposób postępować z przypalonymi blachami do pieczenia.
Oprócz tych metod, które skuteczne będą także przy czyszczeniu piekarnika, spróbuj wyczyścić blachę za pomocą piany. W tym celu posyp blachę sodą i delikatnie polej ją octem, a następnie chwilę odczekaj. W ten sposób powstanie piana, która oderwie nawet bardzo stary tłuszcz od powierzchni blachy.
Inną, także skuteczną metodą wyczyszczenia blachy do piekarnika jest ta z wykorzystaniem soli. Jest to również świetny pomysł na to, jak wyczyścić przypalony piekarnik. Zabrudzoną powierzchnię posyp dokładnie solą, a następnie podgrzewaj piekarnik tak długo, aż sól zmieni barwę na brązową. Dzięki temu zacznie ona wchłaniać tłuszcz, który oderwie się od ścianek. Następnie wysyp kryształki, a całość przetrzyj suchym papierowym ręcznikiem.
Jak zapobiegać przypalaniu piekarnika w przyszłości?
Oprócz tego, że wiesz już jak wyczyścić przypalony piekarnik, warto wiedzieć także, w jaki sposób zapobiegać powstawaniu uciążliwych zabrudzeń w przyszłości.
Najważniejszą zasadą jest to, aby unikać przypalania się resztek jedzenia na dnie piekarnika. W tym celu po każdym jego użyciu możesz przetrzeć dno szmatką, za pomocą której usuniesz wszystkie okruszki i plamy.
Jeśli zapiekasz w piekarniku potrawy, które mogą się wylewać lub kapać (np. pizza, grzanki z serem itp.), warto podłożyć pod nie folię aluminiową lub papier do pieczenia. Dzięki temu zamiast mycia wystarczy wyciągnąć zużytą podkładkę. Oczywiście nie musisz zmieniać jej po każdym pieczeniu, ale rób to regularnie, ponieważ przypalające się na niej resztki także mogą powodować nieprzyjemny zapach.
Dowiedz się też, jak wyczyścić patelnię.