Jak wyczyścić zlew kuchenny? Sprawdźcie!

Jak wyczyścić zlew kuchenny? Jest on nieustannie narażony jest  na rozmaite  zanieczyszczenia czy tworzenie osadu. Wszystko za sprawą częstego kontaktu z resztkami jedzenia, tłuszczem i  brudem. To właśnie w zlewie na co dzień czyścimy użyte naczynia, sztućce i akcesoria kuchenne oraz myjemy warzywa, owoce i inne produkty.  Jest to więc miejsce, dla którego zachowanie higieny powinno być prawdziwym priorytetem. Sprawdźcie jak skutecznie wyczyścić zlew kuchenny i poznajcie proste sposoby lśniącą kuchnię!

Jak wyczyścić zlew kuchenny?

Czyszczenie kuchennego zlewu powinno być codziennym rytuałem. Po każdorazowym  użyciu należy go przemyć delikatnym detergentem z wodą i wytrzeć do sucha.  Regularne mycie zlewu pomaga wyeliminować i zapobiec rozwojowi bakterii i drobnoustrojów. Zanieczyszczenia, które nie są usuwane od razu, mogą powodować trudny do usunięcia osad, a nawet  plamy. Czysty zlew, oprócz higieny to również kwestia estetyki. Zlew pełen resztek, tłustego osadu oraz zanieczyszczeń psuje obraz ogólnego porządku, a ponadto może powodować nieprzyjemny zapach w kuchni. Codzienne czyszczenie zlewozmywaka to cenny nawyk! Jak wyczyścić zlew kuchenny? Sprawdź nasze porady!

Czym czyścić zlew?

Niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonany jest zlew nie powinniście go oczyścić akcesoriami, które mogą go uszkodzić i zarysować. Potencjalnie niebezpieczne dla powierzchni każdego zlewu mogą okazać się: szczotki z twardym włosem, druciaki czy szorstkie gąbki.  Postawcie raczej  na ściereczki i delikatne gąbki. Nie powinno się także stosować żrących substancji, ani intensywnych środków do czyszczenia. Porysowany zlew jest jeszcze trudniejszy do utrzymania czystości, a jego wygląd jest znacznie mniej estetyczny. Najlepsze sposoby to te prosto z natury!

Jak wyczyścić zlew kuchenny

Jak wyczyścić zlew kuchenny ze stali nierdzewnej?

Jednym z bardziej popularnych materiałów, z jakich wykonane są zlewy kuchenne, jest stal nierdzewna. Jest trwała, odporna i łatwa w pielęgnacji. Ale i stal ma swoje ciemne strony. Jednym z głównych problemów stalowych zlewozmywaków jest jego podatność na rdzę. Dlatego zlew ze stali wymaga przede wszystkim szybkiej reakcji i regularnej pielęgnacji. 

Doskonałym sposobem na czyszczenie stalowego zlewu jest mycie go płynem do mycia naczyń. Produkt ten świetnie radzi sobie z tłuszczem jak i osadem z jedzenia. Aby skutecznie umyć zlew, wyjmijcie z niego wszystkie rzeczy oraz usuńcie resztki ewentualnego jedzenia. Świetnie sprawdzi się do tego ręcznik papierowy. Następnie za pomocą delikatniej gąbki nanieście na powierzchnię zlewu spieniony płyn do mycia naczyń. Po umyciu dokładnie spłuczcie zlew najpierw ciepłą, a na koniec zimną wodą. Gotowe!

Ocet do czyszczenia zlewu

Doskonałym sposobem na czyszczenie zlewu, w tym tego wykonanego ze stali nierdzewnej, jest skorzystanie octu. Wystarczy wykonać roztwór na bazie octu i wody w proporcji 1:1, a następnie spryskać nim oczyszczoną z resztek powierzchnię zlewu i pozostawić na kilka minut. Na koniec wystarczy spłukać go czystą wodą. Czyszczenie zlewu octem pozwala na zachowanie go w idealnym stanie bez najmniejszych smug!

Jak wyczyścić zlew kuchenny

Uwaga na akcesoria kuchenne!

W przypadku zlewu ze stali warto zwrócić szczególną uwagę podczas mycia akcesoriów wykonanych ze stali i metalu, które mogą zniszczyć jego powierzchnię.

W stalowym zlewie  nie powinno się umieszczać metalowych nakrętek, gwoździ i innych narzędzi.  Mogą one spowodować pojawienie się nieestetycznej rdzy na powierzchni zlewu, a także doprowadzić do powstania zarysowań. Warto też pamiętać, aby nie skrobać powierzchni zlewu ostrymi narzędziami takimi jak noże czy pilniki. Nawet w przypadku uporczywych plam warto skorzystać z naturalnych i mało inwazyjnych sposobów.

Sposób na czysty zlew

Innym domowym sposobem na czysty zlew jest wykorzystanie pasty na bazie sody oczyszczonej. Soda  jest niezawodną substancją do czyszczenia wielu elementów kuchni. Zlew jest jednym z nich. Aby wykonać domową pastę do czyszczenia, należy wsypać opakowanie sody do miseczki i zalać ciepłą wodą w takiej ilości, aby stworzyła się gęsta maź. Taka pasta doskonale wyczyści każdy zlew!

Po ogólnym oczyszczeniu zlewu, za pomocą gąbki rozprowadźcie pastę po całej powierzchni zlewu. Trudniejsze plamy i zacieki możecie posmarować bardziej obficie. Na koniec spłuczcie pastę letnią wodą i przemyjcie wilgotną szmatką  lub papierowym ręcznikiem, aby zmyć jej resztki. Wypolerujcie na koniec suchą ściereczką. Gotowe!

Jak wyczyścić zlew kuchenny

Jak wyczyścić zlew granitowy?

W ostatnich latach coraz bardziej popularne stają się zlewy granitowe. Ich oryginalny wygląd, design i struktura powierzchni sprawiają, że wyróżniają się one na tle innych. Jednak utrzymanie ich w czystości nie jest już tak proste jak w przypadku zlewów ceramicznych czy tych wykonanych ze stali nierdzewnej. Ich powierzchnia bowiem często nie jest idealnie gładka.

W przypadku zlewu z granitu także należy unikać silnych substancji żrących oraz akcesoriów, które mogą doprowadzić do powstania rys. Najlepiej do ich czyszczenia używać miękkiej gąbki lub szmatki. W przypadku granitowego zlewu świetnie sprawdzi się  mieszanka wody z octem. Do tego roztworu można dodać odrobinę kwasku cytrynowego, który może uzyskać jeszcze większą higienę.

Pamiętajcie, że granit jest naturalnym kamieniem, który może reagować z żywnością. Naturalne barwniki obecne w owocach i warzywach również mogą spowodować nieodwracalne plamy i zacieki. Jeśli zlew ma nimi kontakt niezwłocznie przemyjcie jego powierzchnię chociaż wodą! W razie pojawienia się trudnych do usunięcia plam czy zacieków, możecie wetrzeć w powierzchnię zlewu odrobinę oleju (np. oleju z winogron).

Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze zlewu?

Jednym z częstych problemów z kuchennym zmywakiem jest jego nieprzyjemny zapach. Najczęściej pochodzi od z nieco głębszych struktur, czyli rur, w których mogą odkładać się resztki jedzenia i tłusty osad. Aby zneutralizować zapach, najlepiej wsypać do odpływu sodę oczyszczoną, a następnie zalać octem spirytusowym i odczekać. Reakcja jest natychmiastowa. Na koniec zlejcie zlew obficie wodą.

Jak wyczyścić zlew kuchenny? Impregnacja

Na koniec czyszczenia można zaimpregnować zlew naturalnymi olejami. Będzie to nie tylko konserwować urządzenie i zapobiegać powstawaniu kolejnych plam, ale także sprawi, że każdy zlew będzie lśnił perfekcyjną czystością.

W przypadku zlewu z granitu można także skorzystać ze specjalnych impregnatów do granitu. Wybieraj środki, które dostosowane są to danego materiału.

Pamiętajcie, że bardzo często nic nie działa tak dobrze jak domowe sposoby. Są one w pełni bezpieczne dla zdrowia, a także samego urządzenia.

Sprawdź też, jak wyczyścić mikrofalówkę.