Kuchnia loftowa staje się w ostatnim czasie coraz częściej wybieraną propozycją aranżacji domu. Łączy w sobie minimalizm, elegancję, ekstrawagancję i nutkę surowości wnętrz przemysłowych, dzięki czemu pomieszczenia projektowane w tym stylu są przytulne, ale też unikatowe.
Styl loftowy – czym się charakteryzuje?
Główną cechą kuchni loftowej jest otwarty plan pomieszczenia, dzięki czemu sprawiać ono będzie wrażenie znacznie większego. Niezwykle ważna jest także funkcjonalność takiej kuchni, ale dzięki inspiracjom przemysłowymi wnętrzami, niezliczona ilość szafeczek i półek, tylko dodaje jej charakteru.
Styl loftowy opiera się na zasadzie minimalizmu i surowości, nie oznacza to jednak, że wnętrze takie nie może być przytulne. Zabawa światłem, roślinnością i dodatkami, pomoże uczynić z kuchni niezwykle zachęcające do spędzania czasu pomieszczenie.
Kuchnia loftowa najczęściej kojarzona jest ze stonowanymi kolorami, takimi jak biel, różne odmiany szarości i brązu oraz czerń, jednak nie bój się eksperymentować z niebanalnymi dodatkami – kolorowe firany, pstrokate naczynia czy obrazki z pewnością przykują uwagę Twoją i Twoich gości.
Typowymi materiałami wykorzystywanymi przy projektowaniu kuchni loftowej są drewno, cegła i kamień, nie bój się jednak mieszać ich wszystkich ze sobą i dodawać czegoś od siebie. Oczywiście ważne jest, aby zachować umiar, ale drobne przełamanie monotonii w postaci elementów metalowych lub szklanych, na pewno nie zaszkodzi Twojemu wnętrzu.
Jakie meble do kuchni loftowej?
Typową cechą stylu loftowego jest jego eklektyzm, nie musisz się więc przejmować tym, aby wszystkie meble idealnie do siebie pasowały. Dzięki temu zyskujesz ogromną swobodę w ich doborze, a każde wnętrze staje się niepowtarzalne. Uważaj jednak, aby nie przesadzić z tą swawolą, ponieważ wnętrze może zacząć wyglądać wtedy komicznie i nieestetycznie.
Dla stylu loftowego najlepiej sprawdzają się meble drewniane lub takie, które wykonane są z drewnopodobnego materiału. Oczywiście betonowe czy kamienne blaty i fronty też będą strzałem w dziesiątkę, więc nie bój się eksperymentować przy ich wybieraniu.
W dużej kuchni warto postawić na wyspę na środku pomieszczenia. Dzięki temu wydawać się ono będzie jeszcze bardziej przestronne, ale także eleganckie i stylowe. Nad wyspą warto umieścić wiszące lampy o ciekawych kloszach, które oświetlą przestrzeń.
Jeśli nie masz dużego doświadczenia w projektowaniu kuchni, lub jest ona bardzo mała, najlepiej postawić na gotowe komplety, ponieważ dzięki temu unikniesz dodatkowej pracy związanej z dopasowaniem różnych wymiarów poszczególnych mebli. Na małej przestrzeni łatwo dostrzec wszystkie niedociągnięcia umeblowania, dlatego bezpieczniej postawić na sprawdzone rozwiązania. Ale nie martw się, jeśli na półkach umieścisz efektowne dodatki, Twoja kuchnia nie będzie wyglądała jak na sklepowej wystawie.
Mała kuchnia loftowa – jak ją urządzić?
Najlepszym sposobem aranżacji małych pomieszczeń, nie tylko kuchni, jest zabawa z bielą. Nie bój się białych ścian i mebli, ponieważ to właśnie one optycznie powiększają pomieszczenia. Ten sam efekt uzyskasz wybierając meble z lekkim połyskiem, uważaj jednak, żeby dobierać je z odpowiednią uwagą, ponieważ w nadmiarze mogą sprawiać wrażenie tandetnych.
W przypadku małej kuchni warto postawić na ażurowe, minimalistyczne meble. Zrezygnuj z ciężkich i imitujących ubiegłe wieki stołów czy krzeseł, ponieważ zajmować one będę cenne miejsce i nadadzą kuchni niepotrzebnej ciężkości.
Idealnym rozwiązaniem w przypadku pomieszczeń o niewielkich rozmiarach jest także dobór jasnego światła. Spróbuj oświetlić każdy kąt kuchni za pomocą nowoczesnych, np. szklanych lub metalowych, lamp, dzięki czemu wnętrze sprawiało będzie wrażenie znacznie większego. Postaraj się jednak nie przesadzić, ani z ilością, ani barwą światła, tak aby pomieszczenie nie nabrało szpitalnego i nadmiernie sterylnego charakteru.
Duża kuchnia loftowa – jak ją urządzić?
Jeśli dysponujesz dużym i dobrze naświetlonym pomieszczeniem koniecznie spróbuj urządzić kuchnię w tradycyjnym loftowym stylu – z ciemnymi meblami, ścianami i podłogą. Takie rozwiązanie szczególnie dobrze się sprawdzi, jeśli kuchnia otwierać się będzie na salon. Wtedy jednak zwrócić musisz uwagę na to, aby oba pomieszczenia dobrze ze sobą współgrały, a ciemna kuchnia nie odbierała przytulności drugiemu pokojowi.
Aby dodać takiej kuchni lekkości, możesz wybrać blaty i fronty mebli z błyszczącym wykończeniem. Nie muszą one być jednak ciemne – kolory, takie jak na przykład niebieski czy zielony, dodadzą kuchni oryginalnego i indywidualnego charakteru.
Kuchnia loftowa – jakie dodatki?
Zacznijmy od oświetlenia. Jest ono jednym z najważniejszych elementów wystroju kuchni, ponieważ nadaje jej przytulny klimat oraz optycznie ją powiększa. Postaw na wiszące lampy z wyrazistym kloszem, małe oświetlenie LED w szafkach i pojedyncze lamki stojące. Dzięki zabawie światłem możesz podzielić kuchnię na strefy i podkreślić to, co będziesz uważać w niej za najważniejsze.
Drewno i przedmioty z niego wykonane stanowią idealne dopełnienie loftowego wnętrza. Będzie ono stanowiło wyrazisty kontrast dla innych wykorzystanych materiałów, takich jak cegła czy beton, ale doda też wnętrzu przytulności. Dobrze sprawdzą się również czarne garnki, które znajdziesz np. w tym sklepie: https://gerlach.pl/garnki-czarne.
Kuchnia loftowa charakteryzuje się minimalizmem, nie oznacza to jednak rezygnacji z dodatków. Postaraj się jednak aby pełniły one, obok funkcji ozdobnej, także funkcję użytkową. Idealnie nadawać się do tego będą na przykład metalowe bloki na noże, czy ażurowy stojak na wino.
Rośliny stanowią niewątpliwie dopełnienie każdego wnętrza, czy to minimalistycznego, czy tego urządzonego z ogromnym przepychem. W przypadku kuchni loftowej, warto, aby nie były one zbyt duże, natomiast zielony akcent z pewnością doda wnętrzu delikatności i znacznie je odświeży. Pachnące zioła, czy małe kwiatki będą idealnym wypełnieniem wolnych miejsc na półkach.
Wisienką na torcie kuchni loftowej będzie dobrze dobrana zastawa stołowa. Proste, ale eleganckie sztućce i ekstrawaganckie naczynia stanowić będą idealne dopełnienie Twojej kuchni i nadadzą jej wyjątkowego i niepowtarzalnego charakteru.
Sprawdź również, jak urządzić funkcjonalną kuchnię.