Wyposażenie kuchni, czyli lista potrzebnych rzeczy

Wyposażenie kuchni nie jest wcale proste. To prawdziwe centrum sterowania każdego domu. Dobra kuchnia musi być więc odpowiednio wyposażona. Począwszy od kuchennych sprzętów, przez naczynia i akcesoria do gotowania, aż po zastawę stołową i sztućce. Przygotowaliśmy listę rzeczy, które powinna znaleźć się w każdej kuchni!

wyposażenie kuchni

Wyposażenie kuchni, czyli jak to zrobić

Jako jedno z ważniejszych pomieszczeń w domu, kuchnia, zasługuje na szczególną uwagę.  Powinna być pełna praktycznych rozwiązań i odpowiedniego wyposażenia. Dowiedzcie się, jakie elementy obowiązkowo muszą pojawić się w kuchni, które warto mieć pod ręką, a z których definitywnie można zrezygnować.

Wyposażenie kuchni

Na początek warto zaznaczyć, że oczywiście każda lista wyposażenia domu powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb poszczególnych domowników. Jednak są pewne artykuły, bez których trudno się obejść. Poznajcie listę rzeczy potrzebnych w kuchni na co dzień i od święta!

Lista wyposażenia kuchni

Nasza lista składa się z trzech części. Pierwsza to wszystkie urządzenia, które warto posiadać w  kuchni, czyli tzw. Sprzęt AGD. Druga część to akcesoria i naczynia kuchenne, które są niezbędne do przygotowywania posiłków, a trzecia to wszystko, co potrzeba do wygodnego spożywania jedzenia.

Jakie urządzenia AGD powinny znaleźć się w kuchni?

Przygotowaliśmy dla Was listę sprzętu AGD, czyli artykułów gospodarstwa domowego, które warto mieć w kuchni. Na naszej liście nie uwzględniamy tzw. dużego sprzętu jak kuchenka, lodówka czy zmywarka. Skupiliśmy się głównie na rzeczach, które nie wymagają specjalnej zabudowy, ale za to, bez których codzienne funkcjonowanie byłoby znacznie trudniejsze.

wyposażenie kuchni

Czajnik elektryczny

To urządzenie w znacznym stopniu ułatwia proces gotowania wody. Elektryczne czajniki są zaawansowane technologicznie co sprawia, że ugotowanie wody zajmuje dosłownie chwilę. W wielu czajnikach istnieje możliwość precyzyjnego ustawienia temperatury, co pozwala na perfekcyjne dostosowanie temperatury wody. Gotowanie wody w czajniku elektrycznym to także oszczędność energii!

Blender — ważne wyposażenie kuchni

Podręczny blender jest niezastąpiony podczas przygotowywania wszelkich sosów, dipów, past, a także smoothie czy shake’ów. Urządzenie zajmuje mało miejsca, a pozwala na zmiksowanie wielu składników stając się naprawdę wszechstronnym narzędziem w kuchni.

Robot kuchenny

Roboty kuchenne to uniwersalne urządzenia, które kroją, siekają, gotują, podsmażają, duszą, a czasami nawet ugniatają ciasto. Jeśli lubicie gotować, ale nie chcecie tracić w kuchni zbyt wiele czasu warto postawić na robot kuchenny, który znacznie przyspieszy proces przygotowywania wielu dań.

Grill elektryczny

To doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią zdrową kuchnię. Elektryczne grille są znacznie zdrowsze od tradycyjnych grilli węglowych, pozwalają na szybkie i wygodne przygotowanie mięs, ryb, warzyw czy serów. Dodatkowo w wielu grillach z powodzeniem można również przygotować tradycyjne tosty.

Wyposażenie kuchni. Jakie akcesoria warto mieć?

W drugiej części listy przygotowaliśmy dla Was naczynia i akcesoria, które pozwolą na komfortowe i bezpieczne przygotowywanie wszystkich posiłków. Sprawdźcie co powinno znaleźć się w każdej  kuchennej szafce!

wyposażenie kuchni

Garnki i patelnie

Zdecydowanie w każdej kuchni powinien naleźć się co najmniej jeden komplet garnków i patelni. Ilość naczyń powinna być dostosowana do ilości domowników, a także stylu prowadzonej kuchni. Dobry zestaw garnków powinien składać się z rondelka i garnków o różnej średnicy wraz z pokrywkami. Miłośnicy zdrowej kuchni powinni też rozważyć garnek do gotowania na parze. Dobrze postawić na minimum trzy patelnie  w różnych rozmiarach. Zwróćcie uwagę, aby garnki i patelnie były kompatybilne z Waszą kuchenką, bowiem nie wszystkie naczynia nadają się na indukcję!

Szybkowar

Warto czy nie? Jeśli jesteście miłośnikami gotowania, ale macie mało czasu, koniecznie rozważcie zakup szybkowaru. Pozwala on na prowadzenie zdrowej kuchni, przy maksymalnym skróceniu czasu procesu gotowania. Przygotujecie w nim zarówno mięso, warzywa jak i zboża.

Wyposażenie kuchni — noże są kluczowe!

Noże to niezbędne akcesoria kuchenne, które w znacznym stopniu ułatwiają, a wręcz umożliwiają przygotowanie dania. Trudno wyobrazić sobie gotowanie bez możliwości krojenia, odcinania czy siekania i obierania. Wybierając noże do kuchni najlepiej postawić na cały zestaw. Idealny komplet noży będzie składał się z trzech kuchennych noży o rożnej wielkości, noża do chleba i noża szefa kuchni. Można też dodatkowo pokusić się o obieraczkę do jarzyn. Kupując zestaw noży można wybrać komplet w boku, co od razu rozwiąże potencjalny problem przechowywania tych narzędzi.

Deski do krojenia

Bardzo ważnym elementem w kuchni są również dobre deski do krojenia. Mają one bezpośredni kontakt z żywnością, dlatego warto wybierać deski wykonane z wysokiej jakości, trwałych materiałów.

Polecamy deski drewniane, które są trwałe i bezpieczne dla zdrowia, a także ostrza noży. Dodatkowo drewno ma właściwości antybakteryjne, a także ulega samoregeneracji!

Akcesoria kuchenne

Trudno wyobrazić sobie gotowanie bez kuchennych akcesoriów. Wśród nich powinny znaleźć się chochla, duża łyżka, łyżka cedzakowa, szpatułka czy widelec kucharski. Podręczny zestaw naczyń, który umożliwia wszechstronne zastosowanie. Polecamy Waszej uwadze akcesoria wykonane z silikonu. Są one trwałe, a jednocześnie delikatne i nie uszkodzą powierzchni naczyń.

Naczynia, bez których trudno żyć na co dzień

Naszą listę zamkną naczynia, które pozwalają na codzienne spożywanie posiłków. Głównymi bohaterami tej części będą zastawa stołowa oraz sztućce oraz drobne dodatki. Co powinno znaleźć się w wyposażeniu kuchni?

wyposażenie kuchni

Zastawa stołowa

Zastawa to ogólna nazwa naczyń, które przydają się podczas spożywania posiłku. I tak trudno wyobrazić sobie kuchnię bez talerzy. Ich ilość powinna odpowiadać ilości domowników. Warto jednak mieć na uwadze, że gdy przychodzą goście to należy mieć dla nich dodatkowe nakrycia.

W dobrej zastawie powinny znaleźć się małe talerze (wykorzystacie je np. podczas śniadań czy kolacji), talerze na danie oraz talerze głębokie (na zupę), a także talerzyki deserowe. Talerze na zupę z powodzeniem można zamienić na miseczki lub salaterki. Dodatkowo warto pomyśleć o naczyniach do serwowania posiłków jak wazy, półmiski czy duże talerze.

W skład zastawy obiadowej wchodzić także mogą filiżanki oraz kubki. Można je kupować w zestawie lub kompletować pojedynczo. Ciekawym pomysłem może być kolekcjonowanie kubków z różnych podróży lub zbieranie jednej kolekcji.

Sztućce

Sztućce to jedne z podstawowych narzędzi w każdy domu. Komplet dla jednej osoby powinien zawierać łyżkę, widelec, nóż oraz łyżeczkę do herbaty wraz z deserowym widelczykiem. Rzadko jednak sztućce kompletuje się pojedynczo. Zdecydowanie lepiej zdecydować się na zestaw sztućców. Zestawy sztućców mogą być różne w zależności od producenta. Standardowo najmniejszy zestaw to najczęściej 16 lub 24 elementów.

W przypadku dużych zestawów (jak np. komplety składające się z 68 elementów) można w nich znaleźć m.in. specjalne widelce do sałaty, łyżkę do ziemniaków czy łopatkę do tortu.

Warto przy tym zaznaczyć, że sztućce najczęściej kupuje się raz na wiele lat, także wybór ten powinien być naprawdę solidnie przemyślany!

Szkło

Mamy tutaj na myślę wszelkie szklanki, kieliszki i karafki. Jak w poprzednich przypadkach ich ilość powinna być dostosowana do potrzeb domowników. Warto, aby w każdym domu znalazł się minimalistyczny zestaw szkła dla 6 osób.

Nie tylko funkcja!

Pamiętajcie, że wszystkie wymienione przez nasz rzeczy powinny być nie tylko funkcjonalne, ale także estetyczne. To te małe elementy wpływają na całościowy odbiór pomieszczenia. Dlatego wybierając poszczególne przedmioty warto znaleźć wiodący styl, który poprowadzi w Was w określoną formę. Dzięki takiemu uporządkowaniu estetyki w kuchni zapanuje harmonia i spokój, a spędzany w niej czas będzie niezwykle przyjemny!

Dowiedz się też, jak zaprojektować kuchnię.