Jak zaprojektować kuchnię? Poznaj tajniki projektowania przestrzeni

Zobacz, jak krok po kroku zaprojektować swoją kuchnię. Stwórz praktyczną i komfortową przestrzeń. Jak zaprojektować kuchnię?

Projektowanie kuchni to wymagający proces,  podczas którego należy uwzględnić wiele kwestii. Kuchnia bowiem dla wielu z nas  jest prawdziwym sercem domu. Przygotowaliśmy dla Was podpowiedź na to jak zaprojektować kuchnię, która będzie przyjazna i funkcjonalna. Stwórzcie niezwykłe wnętrze i poznajcie tajniki projektowania przestrzeni!

Jak zaprojektować kuchnię?

Zanim przystąpicie do opracowywania kluczowych koncepcji zastanówcie się, jak ma wyglądać kuchnia Waszych marzeń. Narysujcie w wyobraźni obraz wnętrza, które będzie Was mobilizowało do działania i w którym przebywanie będzie dla Was czystą przyjemnością. Następnie spróbujcie przenieść to marzenie w mury Waszego wnętrza. Innymi słowy, dostosujcie marzenie do rzeczywistości! Możecie być zaskoczeni jak wiele rzeczy może udać się Wam zrealizować jeśli tylko utworzycie odpowiedni plan działania! Sprawdź krok po kroku, jak zaprojektować kuchnię.

Tworzenie realistycznego projektu

W tej fazie należy zejść na ziemię i zastanowić się, które  wymarzone elementy mają szanse znaleźć się w Waszej kuchni. Pamiętajcie, że najważniejszą cechą dobrej kuchni jest funkcjonalność i to właśnie wokół niej należy budować projekt tego pomieszczenia. Przemyślcie dokładnie to, jak ma wyglądać praca w Waszej kuchni, dostosujcie poszczególne rozwiązania do Waszego stylu gotowania i życia. Weźcie pod uwagę takie elementy, jak to czy gotujecie samodzielnie, czy raczej preferujecie tzw. jedzenie na mieście, czy pieczecie desery, z której przepisów kuchni najczęściej korzystacie.

Planowanie układu kuchni

Gdy w Waszej głowie zaczynają układać się precyzyjnie poszczególne elementy, które muszą znaleźć się w kuchni, czas na stworzenie  dokładnego układu Waszej przyszłej kuchni. Układ mebli w kuchni to bez wątpienia jeden z istotniejszych etapów projektowania tej przestrzeni. Do najbardziej popularnych układów należą:

  • „U”, czyli klasyczny układ, w którym na 3 ścianach znajdują się meble, miejsce robocze i sprzęty kuchenne,
  • „L” to układ bardzo często spotykany w mniejszych mieszkaniach, gdzie wszystkie elementy znajdują się na dwóch ścianach,
  • kuchnia z wyspą – doskonały układ do kuchni otwartych, do większych przestrzeni, który pozwala na uzyskanie dodatkowego miejsca w kuchni.

Dobierzcie układ do możliwości przestrzennych wnętrza, a także własnych preferencji i stylu gotowania. Istotna też jest ilość domowników. Inaczej tworzy się projekt kuchni dla singla, a inaczej dla wielodzietnej rodziny. Inaczej dla młodych i aktywnych zawodowo osób, a jeszcze inaczej dla seniorów. Każdy z tych aspektów ma znaczenie, aby zrobić  dobry  i mądry projekt kuchni. Zwrócenie na to uwagi będzie doskonałą wskazówką tego, jak zaprojektować kuchnię.

Jak zaprojektować kuchnię? Podział na strefy

Dobra kuchnia to taka, w której wszystko ma swoje miejsce. Najlepiej od początku zaplanować poszczególne strefy i oddzielić w kuchni strefę przygotowywania, gotowania, zmywania i strefę przechowywania. Taki system pozwoli na utrzymanie porządku, a także ułatwi codzienne przygotowywanie posiłków. Warto wziąć również pod uwagę kolejność prac w kuchni. Blat kuchenny warto zaplanować blisko kuchenki do gotowania. W pobliżu kuchenki warto mieć natomiast zlew kuchenny, żeby łatwy i bezpieczny sposób móc coś odlać, przepłukać lub przelać. Warto także precyzyjnie zaprojektować strefę przechowywania. Miejsce to ma pełnić funkcję typowej spiżarni. Dzięki takiej strefie bez problemu w trakcie pracy będziecie mieć wszystkie składniki pod ręką.

jak zaprojektować kuchnię

Wybór oświetlenia kuchni

Bardzo istotnym etapem projektowania kuchni jest odpowiednie zaplanowanie oświetlenia. Światło nad miejscami do przygotowywania jedzenia powinno poprawiać widoczność i umożliwiać komfortową i bezpieczną pracę, gdy na dworze jest ciemno (co zdarza się przez większą część pory zimowej). Z drugiej strony dobrze byłoby, aby w kuchni istniała możliwość stworzenia kameralnej, miłej i ciepłej atmosfery.

W kuchni doskonale sprawdza się centralne oświetlenie. Jest to tzw. oświetlenie główne. Może to być plafon lub lampa, które w prosty sposób doświetlają całe pomieszczenie. Następnie warto wybrać tzw. oświetlenie zadaniowe. Takie oświetlenie powinno być wkomponowane w układ mebli kuchennych. Stosujemy je najczęściej w strefie przygotowywania, gotowania i zmywania. Zadaniem oświetlenia dekoracyjnego jest wprowadzenie klimatu. Spożywanie posiłków to nie tylko kolejne zadanie w ciągu dnia do wykonania. Zadbajcie o to, aby każdy posiłek spożywany w domu otoczyć odpowiednią uwagą i skupieniem.

Dobór materiałów do kuchni

Projektując kuchnie warto stawiać na materiały wysokiej jakości, które będą w pełni bezpieczne dla zdrowia Waszego i Waszych bliskich. Pamiętajcie, że kuchnia jest wnętrzem, które zazwyczaj projektujemy z myślą o funkcjonowaniu przez wiele lat. Zazwyczaj trudno w niej dokonać zmian bez większego remontu dlatego jeśli nie chcecie rozkopywać kuchni co dwa lata –  wybierajcie materiały naprawdę trwałe. Odpowiedni dobór materiałów ma tez znaczenie estetyczne. W końcu styl kuchni też ma znaczenie!

Projektowanie kuchni: design i styl

Aby w pełni cieszyć się kuchniom trzeba się w niej dobrze czuć. Dlatego projektując kuchnie postawcie na styl bliski Waszemu gustowi. Wnętrza domu powinny odzwierciedlać charakter i osobowości domowników. Dotyczy to także kuchni. Zadbajcie o to, aby serce domu biło zawsze radośnie i rytmicznie! Można także iść z duchem czasów i projektując wnętrze sprawdzić jakie nowinki i trendy są obecnie na topie. Warto jednak pamiętać, że moda bywa zjawiskiem z terminem ważności.

Warto również zastanowić się nad tym, jak wyglądać będą sprzęty, takie jak mikrofalówka, czy okap. Pamiętaj też, że będą one w przyszłości wymagać odpowiedniej pielęgnacji. Jednym z trudniejszych zadań w kuchni jest utrzymanie porządku w piekarniku. Sprawdź 5 porad i dbaj o niego na co dzień.

jak zaprojektować kuchnię

Dobór dodatków do kuchni

Ponoć sukces tkwi w szczególe, dlatego projektując kuchnie warto zostawić przestrzeń na dodatki i dekoracje. Wiele z nich może mieć nie tylko wartość estetyczną, ale także funkcjonalną. Dlatego zastanówcie się, jakimi elementami chcecie wypełnić swoje wnętrze. Mogą być to elementy sztuki użytkowej jak piękne naczynia, elegancka zastawa stołowa lub wyszukane dekoracje jak wazony, eleganckie misy czy świeczniki. Pamiętajcie jednak o tym, aby każdy detal był dopracowany i dopasowany do całej reszty.

Minimalizm w życiu

Niezależnie od tego, jaki styl wykończenia kuchni wybierzecie, gorąco namawiamy Was na minimalizm i pewną oszczędność w doborze środków. Pozwoli to na zachowanie harmonii i porządku, a także ustrzeże przed zbędnymi przedmiotami, które zaśmiecają rzeczywistość i niekorzystnie wypływają na nasze codzienne funkcjonowanie. Dzisiejszy szybki świat jest pełen chaosu i przepełniony licznymi przedmiotami. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele rzeczy, które nas otacza jest kompletnie bezużyteczne. Dlatego tworząc nowe przestrzenie i wnętrza warto postawić na powściągliwość i minimalizm, który pozwoli na zachowanie energetycznego klaru. Dzięki prostocie jest nam łatwiej skupić się na tym co ważne i wartościowe. Skoro wiesz już, jak zaprojektować kuchnię, możesz wziąć się do pracy!